Rothari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rothari
Narození606
Brescia
Úmrtí652 (ve věku 45–46 let)
Monza
NárodnostLangobardi
Povolánípanovník
Nábož. vyznáníariánství
ChoťGundeberga
DětiRodoald[1]
Funkcekrál (636–652)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rothari také Rothair (606?652) byl v letech 636 až 652 králem Langobardů, kde na trůnu nahradil Arioalda, který byl stejně jako Rothari ariánského vyznání.[2][3] Rothari byl jedním z nejenergičtějších langobardských králů, Fredegarova kronika uvádí (kronika, 71), že na počátku své vlády nechal usmrtit mnoho nepodřízených šlechticů a že ve svém úsilí o mír zachoval velmi přísnou disciplínu.[4]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Než se stal v roce 636 králem Langobardů, byl vévodou z Brescie. Po zvolení králem se oženil s vdovou po Arioaldovi, Gundebergou, dcerou krále Agilulfa a královny Theodelindy. Gundeberga byla katolického vyznání, přesto souhlasila se svatbou s ariáncem Rotharem, protože byl ke katolíkům tolerantní. Podařilo se mu posílit ústřední autoritu krále i přes odpor ze strany vévodů.[5]

V roce 641 dobyl Janov a všechna zbývající východní římská území na dolním toku řeky Pád, včetně Opitergia.[6] Před zahájením tažení do zbytku římské Ligurie v roce 643 vydal Edictum Rothari, první písemnou kodifikaci lombardského práva založenou na dávných zvyklostech.[7] Podle Paula DiaconaRothari poté dobyl všechna města Římanů, která se nacházela na břehu moře od města Luna v Toskánsku až po hranice franské říše.“[8]

Dědictví[editovat | editovat zdroj]

Nejtrvalejším Rothariho počinem bylo sepsání Edictum Rothari, který byl první písemnou kodifikací lombardského práva. Edikt byl napsán latinsky. V roce 642 nebo 643 Rothari svolal gairethinx[pozn. 1], aby potvrdil tuto novou a vylepšenou sbírku starých tradic. Edikt se týkal pouze jeho langobardských obyvatel a poddaných, Římané nadále žili podle římského práva v langobardských jurisdikcích.[2]

Jeho nástupcem se stal jeho syn Rodoald. Baptisterium v Monte Sant'Angelo je tradičně známé jako „Rothariho hrobka“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Gairethinx byl langobardský obřad, při kterém byly edikty a zákony potvrzovány armádou, při kterém bojovníci tloukli oštěpy na štíty. Některý gairethinx mohl být mnohem klidnější událostí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rothari na anglické Wikipedii.

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. a b German Tribes - Lombard Kings [online]. 2011-05-23 [cit. 2022-03-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-05-23. (anglicky) 
  3. VOLKMANN, Jean-Charles. Bien connaître les généalogies des rois de France. Paris: Editions J.-P. Gisserot, 1997. Dostupné online. ISBN 2-87747-208-6. (francouzsky) 
  4. FRASSETTO, Michael. The Early Medieval World: From the Fall of Rome to the Time of Charlemagne [2 Volumes]. [s.l.]: ABC-CLIO Dostupné online. ISBN 978-1-59884-996-7. S. 489. (anglicky) 
  5. Ròtari re dei Longobardi nell'Enciclopedia Treccani. www.treccani.it [online]. Treccani [cit. 2022-03-13]. Dostupné online. (italsky) 
  6. PADOA-SCHIOPPA, Antonio. A History of Law in Europe: From the Early Middle Ages to the Twentieth Century. [s.l.]: Cambridge University Press Dostupné online. ISBN 978-1-107-18069-7. (anglicky) 
  7. BEYERLE, Franz; ROTHARI (REX LANGOBARDORUM.); GRIMOALD (REX LANGOBARDORUM.). Edictus Rothari. [s.l.]: Historisches Institut des Werralandes, 1962. Dostupné online. (latinsky) 
  8. PAULUS DIACONUS. Historia Langobardorum - IV., Capp. XLIV-XLVI. [s.l.]: Èulogos Dostupné online. Kapitola LIBER QUINTUS. (latinsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Arioald
Langobardský král
636652
Nástupce:
Rodoald