Roman Hlinovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roman Hlinovský
Hlinovský.jpg
Narození 3. února 1968 (52 let)
Ocenění medaile Za zásluhy (2010)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brig. gen. ing. Roman Hlinovský (* 3. února 1968) je český hasič, od května 2020 příslušník MV-GŘ HZS ČR ve funkci vrchní rada - mezinárodní spolupráce..

Od října 1988 do listopadu 2004 působil u Hasičského záchranného sboru podniku SPOLANA, a.s. Neratovice. Z funkce hasiče postupně přešel na pozici velitele družstva, zástupce velitele jednotky a velitele jednotky HZS.

V období od 1. prosince 2004 do 1. prosince 2010 vykonával funkci náměstka krajského ředitele pro IZS a operační řízení Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. 1. prosince 2010 byl jmenován do funkce krajského ředitele.

V roce 2012 se zúčastnil mise HZS ČR v Afghánistánu, kde ve spolupráci s Provinčním rekonstrukčním týmem shromažďoval informace z oblasti krizového řízení a zabezpečoval základní výcvik pro hasičskou jednotku provincie Logar.

V květnu 2014 byl vyslán Evropskou komisí do Srbska. Zde jako expert na povodně pomáhal jako člen European Civil Protection Teamu koordinovat mezinárodní pomoc v zatopených oblastech.

1. dubna 2015 byl generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR vybrán do funkce ředitele HZS hlavního města Prahy, kde působil do 30. dubna 2020.

28. října 2015 byl prezidentem republiky jmenován do hodnosti brigádního generála.

Roman Hlinovský je absolventem Vysoké školy báňské v oboru Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu. Jako hasič pracuje od 1. října 1988, kdy nastoupil u jednotky požární ochrany podniku Spolana Neratovice.

Žije v Neratovicích, má dvě děti.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Roman Hlinovský je nositelem medaile Hasičského záchranného sboru Za statečnost, kterou obdržel za mimořádné nasazení při řešení úniků nebezpečných látek (chloru) v areálu podniku Spolana při povodních v roce 2002.

V srpnu 2010 z titulu funkce řídícího důstojníka kraje řídil nasazování sil a prostředků HZS a jako člen krizového štábu Libereckého kraje koordinoval při povodních činnost integrovaného záchranného systému na území Libereckého kraje. Pro jeho profesionalitu a osobní nasazení mu byla dne 28. října 2010 udělena Medaile Za zásluhy III. stupně za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]