Roman Archutowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blah. Roman Archutowski
Fotografie.
Fotografie.
kněz a mučedník
Datum narození 5. srpna 1882
Datum úmrtí 18. dubna 1943
Svátek 12. června
Blahořečen 13. června 1999
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství.

Roman Archutowski (5. srpna 1882, Karolino18. dubna 1943, Majdanek) byl polský římskokatolický duchovní a bratr Józefa Archutowského, teologa a profesora Jagellonské univerzity v Krakově. Stal se obětí nacistického pronásledování katolické církve a je uctíván jako blahoslavený mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z poměrně zámožné rodiny a po studiích na gymnáziu v Pułtusku a Suwalkách vstoupil do Vyššího metropolitního semináře sv. Jana Křtitele ve Varšavě, kde zahájil formaci ke kněžství. Kněžské svěcení přijal v roce 1904. Nějaký čas poté působil v pastoraci a následně dále studoval na katolické teologické akademii v Petrohradě. Poté pracoval jako pedagog a soudce církevního soudu. V roce 1940 byl jmenován rektorem varšavského kněžského semináře.

V roce 1942 byl dvakrát uvězněn ve varšavském Pawiaku, kde byl brutálně mučen. Veškeré příkoří a týrání přijímal jako účast na utrpení Ježíše Krista. V lednu roku 1943 byl transportován do Majdanku, vyhlazovacího tábora nedaleko Lubinu. Zde se zakrátko nakazil tyfem a zemřel na Květnou neděli, 18. dubna roku 1943.

Beatifikován byl dne 13. června 1999 papežem Janem Pavlem II. ve skupině 108 polských mučedníků z druhé světové války.

Související články[editovat | editovat zdroj]