Rocinante

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rocinante. Detail Cervantesova pomníku v Madridu

Rocinante, v českých překladech také Rozinante/Rozinant/Rozinanta (vše vyd. Josef Pečírka 1864), Rocinant (1866), Rocinante (E. Drobílek 1914), Rosinant/Rosinanta (J. V. Flos 1937), Rocinante/Rocinant (Zdeněk Šmíd 1955), (ten) Rocinante (František Tichý, 1978)[1] je jméno koně Dona Quiota z románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, jehož autorem je Miguel de Cervantes y Saavedra.

Výraz rocín označuje ve španělštině nekvalitního koně, herku, ale také nevzdělaného či hrubého člověka. Podobné výrazy existují i v portugalštině (rossim), ve francouzštině (roussin; rosse) a v italštině (ronzino).

Etymologie tohoto jména je sice nejasná, je však zřejmé, že se jedná o slovní hříčku. Přípona ante znamená ve španělštině napřed nebo dříve, ale překládá se také jako před. Nicméně má i příslovečnou funkci, takže vyjadřuje chování odpovídající výrazu rocín. Cervantes si tím vytvořil základ pro celou řadu dvojsmyslných narážek, jimiž je celý román prošpikován.

Další použití v literatuře[editovat | editovat zdroj]

  • Jménem Rocinante pokřtil americký spisovatel John Steinbeck svůj kempinkový vůz, s nímž doprovázen svým psem projížděl Spojené státy, což zaznamenal v cestopisu Toulky s Charleym.
  • Rocinante je jméno marťanské vesmírné lodi z knižní série Expanze od spisovatele James S. A. Correy

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rocinante na anglické Wikipedii.

  1. www.ptejteseknihovny.cz [online]. [cit. 2008-04-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-04-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]