Rocinante

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Rocinante. Detail Cervantesova pomníku v Madridu

Rocinante, v českých překladech také Rozinante/Rozinant/Rozinanta (vše vyd. Josef Pečírka 1864), Rocinant (1866), Rocinante (E. Drobílek 1914), Rosinant/Rosinanta (J. V. Flos 1937), Rocinante/Rocinant (Zdeněk Šmíd 1955), (ten) Rocinante (František Tichý, 1978)[1] je jméno koně Dona Quiota z románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, jehož autorem je Miguel de Cervantes y Saavedra.

Výraz rocín označuje ve španělštině nekvalitního koně, herku, ale také nevzdělaného či hrubého člověka. Podobné výrazy existují i v portugalštině (rossim), ve francouzštině (roussin; rosse) a v italštině (ronzino).

Etymologie tohoto jména je sice nejasná, je však zřejmé, že se jedná o slovní hříčku. Přípona ante znamená ve španělštině napřed nebo dříve, ale překládá se také jako před. Nicméně má i příslovečnou funkci, takže vyjadřuje chování odpovídající výrazu rocín. Cervantes si tím vytvořil základ pro celou řadu dvojsmyslných narážek, jimiž je celý román prošpikován.

Další použití v literatuře[editovat | editovat zdroj]

  • Jménem Rocinante pokřtil americký spisovatel John Steinbeck svůj kempinkový vůz, s nímž doprovázen svým psem projížděl Spojené státy, což zaznamenal v cestopisu Toulky s Charleym.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rocinante na anglické Wikipedii.

  1. http://web.archive.org/web/20080426041557/http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/1-cesky-preklad-cervantesova-dona-qiujota