Robert Lawrence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Robert Lawrence, O.Cart.
Mučedníci z kartuziánského řádu.
Mučedníci z kartuziánského řádu.
Mučedník
Datum narození?
Datum úmrtí4. května 1535
Svátek4. května
Blahořečen9. prosince 1886
Svatořečen25. října 1970
ÚřadyPřevor kartuziánského kláštera v Beauvale.
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a církve v jejím společenství

Svatý Robert Lawrence, O.Cart., byl anglický římskokatolický duchovní, převor kartuziánského kláštera v Beauvale. Zemřel mučednickou smrtí, protože odmítl odpadnout od katolické víry. Katolická církev jej uctívá jako světce a mučedníka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se neznámo kdy. Vstoupil do kartuziánského řádu a v klášteře v Beauvale se stal převorem. V Anglii ustavil král Jindřich VIII. autonomní Anglikánskou církev a prohlásil se její hlavou. Duchovní byli nuceni k uznání svrchovanosti krále nad církví. Kartuziáni se rozhodli vyslat deputaci ke královskému zmocněnci a prosit o výjimku z této povinnosti. Deputaci tvořili mniši sv. Jan Houghton, sv. Augustin Webster a Robert Lawrence. Byli odbyti a uvězněni. Následně byli odsouzeni k smrti.

Poprava se konala 4. května 1535 v Tyburn. S trojicí kartuziánských mnichů byl na smrt veden také řeholník z Řehole sv. Brigity, Richard Reynolds. Samotná poprava byla velice brutální. Odsouzenci byli oběšeni, ještě než se stačili uškrtit, byla jim vytrhány vnitřnosti a jejich mrtvoly byly následně rozčtvrceny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]