Ro Mu-hjon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ro Mu-hjŏn

9. Prezident Korejské republiky
Ve funkci:
25. února 2003 – 23. února 2008
Předchůdce Kim Te-džung
Nástupce I Mjong-bak
Stranická příslušnost
Členství Otevřená naše strana (Jŏllin uri-dang, 2003-2007), Demokratická strana nového tisíciletí (1997-2003)

Narození 1. září 1946
Kimhä, provincie Jižní Kjongsang
Úmrtí 23. května 2009
Jangsan, provincie Jižní Kjongsang
Choť Kwŏnová Jang-suk
Alma mater bez vysokoškolského vzdělání
Profese soudce, politik a advokát
Podpis Ro Mu-hjŏn, podpis
Ocenění velkokříž Řádu Lázně
Řád bílé orlice
Commons Roh Moo-hyun
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ro Mu-hjŏn (1. září 194623. května 2009) byl v pořadí 16. prezident Korejské republiky. Do prezidentského úřadu byl uveden 25. února 2003 a ve svých 56 letech se stal nejmladším jihokorejským prezidentem. Svou administrativu nazval "participační vládou".

Bez absolvování univerzity, jako "samostudent", se stal ve třiceti letech právníkem a v 80. letech v trestním řízení zastupoval obviněné z držení nelegální literatury, respektive z propagace komunistické a severokorejské ideologie.

Prezident Ro proslul výrazně populistickým stylem a řadou kontroverzních politických kroků na domácí i mezinárodní scéně. Stal se prvním jihokorejským prezidentem, proti kterému Národní shromáždění zahájilo proceduru tzv. impeachmentu. Ústavní soud sice obvinění v několika bodech shledal jako opodstatněná, ale nikoli tak závažná, aby Roa prezidentského úřadu zbavil.

Poslední měsíce svého života byl vyšetřován v souvislosti s korupcí. Zemřel 23. května 2009 v důsledku pádu do rokle, údajně spáchal sebevraždu. Exprezidentův osobní strážce po několika kontroverzních výrocích přiznal, že v době události nebyl v Roově blízkosti. V Roově počítači byl nalezen krátký dopis na rozloučenou, kde se exprezident hluboce, ale nekonkrétně omlouvá všem, kteří kvůli němu trpěli.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]