Riftie hlubinná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Riftie hlubinná

alternativní popis obrázku chybí
riftie hlubinná
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: kroužkovci (Annelida)
Třída: mnohoštětinatci (Polychaeta)
Podtřída: Palpata
Řád: rournatci (Canalipalpata)
Čeleď: vláknonošci (Siboglinidae)
Rod: riftie (Riftia)
M. L. Jones, 1981
Binomické jméno
Riftia pachyptila
M. L. Jones, 1981
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Riftie hlubinná (Riftia pachyptila), někdy nazývaná bradatice[1], je hlubokomořský kroužkovec ze skupiny vláknonošců a jediný zástupce rodu riftie. Riftia pachyptila žije na dně Tichého oceánu v temnotě v hloubce přes 1,6 km v okolí tzv. černých kuřáků (black smokers). Snášejí extrémně vysoké teploty okolní vody a vysokou koncentraci síry. Dorůstají délky až 2,4 m.

Anatomie a fyziologie[editovat | editovat zdroj]

Jejich dlouhé červovité tělo je zakončeno červeným koncem, který slouží k výměně plynů, zejména sirovodíku, oxidu uhličitého, kyslíku a podobně. Velká část těla je krytá v bílých rourkách. Nemá trávicí soustavu, základní živiny se přivádějí do těla do specializovaného orgánu, trofozomu, který obsahuje symbiotické bakterie. Ty pak mohou tvořit až polovinu hmotnosti celé riftie a mění chemosynteticky (oxidací sulfanu) plyny přijaté z vody na organické látky. Tento proces objevila jako první Colleen Cavanaugh[2].

Červená barva riftií je způsobená specializovanými molekulami hemoglobinu. Riftia musela vyřešit problém, že musí dopravovat do trofozomu nejen kyslík, ale i sirovodík. Aby se neotrávila sulfanem, který má u normálního hemoglobinu "přednost", má dva druhy hemoglobinu. První "velký hemoglobin" váže kyslík, druhý "malý hemoglobin" obsahuje 12 atomů zinku a váže sulfan.[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku giant tube worm na anglické Wikipedii.

  1. http://www.osel.cz/index.php?clanek=1922 Osel.cz - Symbióza vznikla z infekce
  2. http://www.oeb.harvard.edu/faculty/cavanaugh/index.htm
  3. Čepička, I., Kolář, F., Synek, P. (2007): Mutualismus, vzájemně prospěšná symbióza. Přípravný text - biologická olympiáda 2007-2008, NIDM ČR, Praha

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Lhotský, Josef (2015). Úvod do studia symbiotických interakcí mikroorganismů. Nový pohled na viry a bakterie. Praha, Academia, 208 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]