Reus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: německého fotbalistu, viz Marco Reus.
Reus
Radnice
Radnice
Reus – znak
znak
Reus – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 125 m n. m.
stát: Španělsko Španělsko
provincie: Tarragona
Reus
Red pog.png
Reus
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 53,05 km²
počet obyvatel: 107 211 obyvatel (2012)
správa
starosta: Carles Pellicer Punyed
PSČ: 43200 - 43206

Reus je španělské město ležící v provincii Tarragona v Katalánsku. Je hlavním městem oblasti Bajo Campo a tvoří součást metropolitní oblasti nazývané Campo de Tarragona.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Nachází se ve výšce mezi 114 a 142 metry nad mořem a je vzdálené asi 12 km od hlavního města Tarragony. Dvě původní městečka tvoří součást aktuální obce Reus: El Burgar a Mascalbó. Reuské letiště se nachází na pomezí Reusu a Constantí. Po celý rok nabízí pravidelné lety do různých evropských zemí a jejich hojnost se zvyšuje zejména v letním období.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1857 do roku 1910 byla druhým městem Katalánska po Barceloně, ale jeho důležitost jako centrum provincie upadla ve prospěch města Tortosa a později Tarragony. Počet obyvatel se zvýšil jen z 30 266 obyvatel (rok 1960) na 35 950 obyvatel (rok 1950). Od té doby se začal značně zvyšovat. Limit 100 000 obyvatel byl překročen v roce 2005. Imigrace, ve většině případů Marokánců přispěla ke zvýšení počtu obyvatel Reusu a napomohla tomu, aby se stal 4. nejosídlenější oblastí Katalánska.

Místní svátky[editovat | editovat zdroj]

Největším reuským svátkem je svátek je fiesta de San Pedro, který se slaví 28. června. Dalšími svátky jsou známé Karnevaly.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reus na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]