Raphael Fellmer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raphael Fellmer
Raphael Fellmer - 2016.jpg
Narození 1983 (36–37 let)
Berlín
Web www.raphaelfellmer.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raphael Fellmer (* 1983, Berlín) je německý freegan, popularizátor životního stylu, při němž se lidé obejdou bez peněz a využívají přebytků konzumní společnosti. Založil internetový portál Foodsharing, jehož smyslem je podpořit směnu věcí, které lidem přebývají, namísto aby je vyhodili.

Žije v Berlíně s manželkou a dvěma dětmi.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval vysokou školu v nizozemském Haagu.

Zlomem v jeho životě byla cesta z Nizozemska do Mexika, kterou s kamarády zvládli bez peněz. Batoh na cestu byl poslední věcí, kterou si koupil. Přes Atlantský oceán tehdy přepluli zdarma, za údržbu lodi italského milionáře. Po Mexiku jezdili stopem, jídlo a ubytování si odpracovali. S těhotnou manželkou pak začal žít v malém bytě ve vile berlínského advokáta, kterému místo placení nájmu pomáhal s úklidem, údržbou domu a zahrady. [1]

V Berlíně nejprve jídlo vybíral z popelnic. Později však začal získávat ze supermarketů potraviny, které už obchody nejsou např. kvůli končící lhůtě spotřeby schopny prodat.[2] Založil také portál Foodsharing, jehož smyslem je podpořit směnu věcí, které lidé mají navíc.

Peníze využívá pouze v případech, kdy potřebuje nakoupit např. léky, které hradí z přídavků na děti. Rodina má také zaplacené zdravotní pojištění.

Žiju z toho, co zbývá, abych upozornil na velký problém plýtvání v naší společnosti.
— Raphael Fellmer[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • FELLMER, Raphael: Šťastný bez peněz

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KERLES, Marek. Berlíňan ukazuje, jak žít spokojeně bez peněz. Lidovky.cz [online]. 2013-12-8. Dostupné online. 
  2. Raphaela Fellmera živí to, co ostatní vyhodí. Česká televize [online]. 2015-3-9. Dostupné online. 
  3. JONÁŠOVÁ, Veronika. 'Společnost plýtvá vším. Žiji bez peněz a živím se tím, co ostatní vyhazují'. Lidovky.cz [online]. 2015-5-22. Dostupné online.