Freeganismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Výsledek dumpster divingu z Linkopingu, Švédsko

Freegani jsou lidé, kteří se rozhodli bojkotovat systém, ve kterém vzniká přebytek, zatímco existují jiné země, kde lidé hladovějí nebo umírají na nemoci zapříčiněné chudobou. Ze studie University of Arizona z roku 2004 vyplývá, že v USA se vyhodí 40-50% potravin.[1]

Freegani bývají vegani, kteří získávají jídlo nejen z popelnic, ale hlavně z kontejnerů u supermarketů a obchodů, kam se vyhazuje zboží s porušeným obalem nebo prošlým datem spotřeby. Freegani se staví proti nesmyslnému plýtvání. Je to odlišný politický, sociální a životní styl, který se objevil v západním světě v 90.letech 20.století. Freegani nepaběrkují jen jídlo - u popelnic a kontejnerů končí také nábytek, oblečení, hračky, nářadí a jiné předměty denní potřeby.

Mezinárodní terminologie[editovat | editovat zdroj]

Praxe získávání vyhozených produktů ze supermarketů se obecně nazývá garbage picking. V západní Evropě se nejčastěji používá termín z britské angličtiny skipping nebo termín z americké angličtiny dumpster diving.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Pelikán, Vojtěch: Jak se žije z českého odpadu - článek v časopise Sedmá generace 2/2009
  • Lojdová, Kateřina: Zvol si mou cestu!: edukační aktivity subkultury freeganů ve veřejném prostoru. Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita, 2014. 132 s. Spisy Masarykovy univerzity v Brně. Filozofická fakulta = Opera Universitatis Masarykianae Brunensis. Facultas philosophica, č. 425. ISBN 978-80-210-7478-1.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://uanews.org/story/study-nation-wastes-nearly-half-its-food

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]