Freeganismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Freeganismus (nebo také freeganství) je ideologie vymezující se proti konzumní společnosti, plýtvání a nespravedlivé distribuci bohatství ve světě[1]. Vychází z přesvědčení, že kvůli dnes fungujícímu systému ovládanému touhou po zisku a moci jsou vykořisťováni lidé, zvířata i příroda[2]. Freegani se snaží o minimální účast v konvenční ekonomice a minimální spotřebu zdrojů a hledají alternativní způsoby, jak se uživit, mezi které patří dumpster diving, tedy vybírání popelnic, odkud získávají jídlo, případně další vyhozené, přitom znovu použitelné věci, mezi takové aktivity můžeme zařadit i squatting, stopování, opravování rozbitých produktů, zahradničení a další environmentálně šetrné a bezpeněžní aktivity, zároveň se snaží omezit čas strávený v práci.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo freegan vzniklo spojením slov ‚free‘ a ‚vegan‘: veganství je založené na odmítnutí využívání zvířat pro lidskou potřebu, vegan tedy nekupuje žádné živočišné výrobky, zatímco freegan se odmítá na konvenční ekonomice podílet úplně. Ač je veganství s freeganstvím pevně spjato a vegani se často nesoustředí jen na nezneužívání zvířat, ale i planety jako celku, freegani konzumují i živočišné produkty, pokud už jednou skončily v popelnici a jsou určené k likvidaci. V češtině bychom pro freegany mohli použít označení paběrkář[3].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Freeganství vzniklo v šedesátých letech v Americe, slovo freegan vymyslel až v roce 1994 Keith McHenry, spoluzakladatel anarchistické skupiny Food not Boombs. V roce 1999 vznikla brožura "Why Freegan?" napsaná bubeníkem Warrenem Oakesem, která tento pojem definuje. Vznikla stránka freegan.info, začali se pořádat pravidelné schůze a workshopy a freeganství se rozšířilo do povědomí veřejnosti. Freeganství se poslední dobou objevilo i v českém tisku, např. na stránkách České televize,[4] Ona.idnes.cz[5] nebo Novinky.cz,[6] tyto konkrétní články se ale zabývají spíše fenoménem dumpster divingu a nevěnují se širšímu významu freeganství.

Aktivity freeganů[editovat | editovat zdroj]

Získávání jídla[editovat | editovat zdroj]

Na světě se kolem 1/3 všeho vyprodukovaného jídla, tedy kolem 1,3 mld tun jídla, ročně znehodnotí nebo vyhodí[7], zároveň ale 795 milionů lidí (1 z 9) trpí chronickou podvýživou (jinak řečeno hladem) v roce 2014 až 2016[8]. To je podle freeganů jeden z důsledků nefunkčního systému, proti kterému se vymezují.

Praxe získávání vyhozených produktů ze supermarketů se obecně nazývá garbage picking, v západní Evropě se nejčastěji používá termín z britské angličtiny skipping nebo termín z americké angličtiny dumpster diving. Jde o získávání jídla z popelnic a zejména z kontejnerů u supermarketů a obchodů, kde končí potraviny kvůli prošlému datu spotřeby, poškozenému obalu nebo po dovezení nové várky zboží od dodavatele. V popelnicích ale nekončí jen jídlo, ale i oblečení, nábytek, hračky, nářadí a jiné předměty denní potřeby. Freegani se také mohou účastnit paběrkování na polích, kde zůstává nesklizená zelenina, která nevyhovuje požadavkům odběratele, přestože je nepoškozená a konzumovatelná[9]. Související aktivitou je také guerrillové zahradnictví (guerrilla gardening), které spočívá v osázení nevyužité půdy na veřejných prostranství, nebo sbírání potravy v přírodě a samozásobitelství.

Squatting[editovat | editovat zdroj]

Zatímco někteří lidé nemají kde bydlet a musejí čelit problémům života na ulici, existuje spousta domů, které jsou neobydlené a chátrají, ať už v rukou veřejné správy nebo soukromníků, kteří je zanedbávají. Freegani věří, že bydlení je právo, ne privilegium, a součástí freeganství je tedy i squatting, neboli obydlení a renovování nevyužívané, často chátrající budovy, které je často spojené i s pořádáním kulturně-vzdělávacích akcí. V Praze od roku 2014 funguje squatt Autonomní sociální centrum Klinika, kde se pořádají jazykové kurzy, koncerty, přednášky i lidová kuchyně (rozdávání jídla zadarmo z vydumpsterovaných potravin) (leden 2016).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Pelikán, Vojtěch: Jak se žije z českého odpadu - článek v časopise Sedmá generace 2/2009
 • Lojdová, Kateřina: Zvol si mou cestu!: edukační aktivity subkultury freeganů ve veřejném prostoru. Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita, 2014. 132 s. Spisy Masarykovy univerzity v Brně. Filozofická fakulta = Opera Universitatis Masarykianae Brunensis. Facultas philosophica, č. 425. ISBN 978-80-210-7478-1.
 • Baráková, Daniela. Freeganismus - více než životní styl [online]. Brno: Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, 2013, [cit. 2017-01-17]. Dostupné online.
 • Barnard, Alex (2016). Freegans: Diving into the Wealth of Food Waste in America. University of Minnesota Press. ISBN 978-0-8166-9813-4.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. BARÁKOVÁ, Daniela. Freeganismus - více než životní styl [online]. Brno: Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, 2013 [cit. 2017-01-17]. Dostupné online. 
 2.  : freegan.info. freegan.info [online]. [cit. 2017-01-17]. Dostupné online. 
 3. PELIKÁN, Vojtěch. Jak se žije z českého odpadu?. Sedmá generace [online]. [cit. 2017-01-17]. Dostupné online. 
 4. TELEVIZE, Česká. Freegani bojují proti plýtvání. Vybírají potraviny z kontejnerů. ČT24. Dostupné online [cit. 2017-01-17]. 
 5. Na vlastní kůži jsme se ponořili do popelnice a stali se freegany. iDNES.cz [online]. 2015-08-03 [cit. 2017-01-17]. Dostupné online. 
 6. Jídlo z popelnic? Proč ne. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-01-17]. (česky) 
 7. GUNASEKERA, Don. Food production: Cut food waste to help feed world. Nature. 2015-08-27, roč. 524, čís. 7566, s. 415–415. Dostupné online [cit. 2017-01-17]. ISSN 0028-0836. DOI:10.1038/524415a. (anglicky) 
 8. 2016 World Hunger and Poverty Facts and Statistics - World Hunger. World Hunger. Dostupné online [cit. 2017-01-17]. (anglicky) 
 9. Kde se plýtvá - Zachraň jídlo. Zachraň jídlo. Dostupné online [cit. 2017-01-17]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]