Rachel Portman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rachel Portman
Základní informace
Narození 11. prosince 1960 (55 let)
Haslemere
Žánry opera
Povolání hudební skladatelka
Ocenění Academy Award for Best Original Musical or Comedy Score
důstojník Řádu britského impéria
Manžel(ka) Uberto Pasolini (od 1995)
Web www.rachelportman.co.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rachel Mary Berkeley Portman (* 11. prosinec 1960, Haslemer, Spojené království) je britská skladatelka filmové hudby. Stala se první ženou, která obdržela Oscara za nejlepší původní hudbu (v roce 1996 za hudbu k filmu Emma).

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 byla nominována na Oscara za Čokoládu a o rok později za Pravidla moštárny. Kromě těchto, složila hudební doprovod i k dalším celovečerním filmům. Přestože její hudba pro film Nebezpečná krása nakonec nebyla použita a místo ní se jí ujal George Fenton, stále lze ve filmu najít některé její motivy.

Mezi její další díla patří dětská opera Malý princ (později adaptována pro televizi) a muzikál Domček v prérii podle knížek Laury Ingalls Wilderové.

V roce 1995 se provdala za filmového producenta Uberta Pasoliniho. Spolu mají tři děti: Annu, Giulii a Niky.

Organizace BMI jí 19. května 2010 udělila cenu Richarda Kirka, která je předávána pouze těm hudebním skladatelům, kteří měli významný vliv na oblast filmové a televizní hudby. Přepsala také historii BMI, jelikož se stala první ženou-skladatelkou, která toto ocenění získala, čímž se připojila do řady významných osobností, jako jsou Christopher Young, George S. Clinton, Mark Mothersbaugh, Danny Elfman, Alan Menken, Mike Post, Lalo Schifrin, John Barry a John Williams.

V roce 2010 jí byl udělen Řád britského impéria.

Filmová hudba[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]