Přeskočit na obsah

Rīgas vagonbūves rūpnīca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rīgas vagonbūves rūpnīca
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formapublic limited company
Datum založení1895
Adresa sídlaRiga, Lotyšsko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostiautomobilový průmysl a strojírenství
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Elektrická jednotka ER2 vyrobená závodem RVR

Rīgas vagonbūves rūpnīca (RVR, česky Rižská továrna na výrobu vagonů, rusky Рижский вагоностроительный завод (РВЗ), Rižskij vagonostrojitělnyj zavod (RVZ)) je firma v lotyšské Rize, která se zabývá výrobou, modernizací a opravami kolejových vozidel a výrobou náhradních dílů.

Společnost byla založena roku 1895 jako akciová společnost Fēnikss. Byla to nejlepší továrna na vagony v Ruském impériu, po rekonstrukci v roce 1925 to byl jeden z největších strojírenských podniků v Lotyšsku, vyrábějící tramvaje a železniční vozy, od roku 1936 vyrábějící také automobily pod značkou Ford-Vairogs. Po druhé světové válce se stal jednou z největších železničních továren v SSSR. Vlaky se vyvážely také do Jugoslávie, Bulharska a na Kubu. Nejoblíbenějšími řadami byly elektrické jednotky ER1, ER2, ER22 a ER9 a tramvaje RVZ-6. Vyráběly se zde také tramvaje MTV-82 a RVZ-7. Rižský závod se proslavil prvním vysokorychlostním sovětským vlakem ER200 (vyráběn mezi lety 1973 až 1988), dosahujícím až 200 km/h. Od 60. let 20. století vagónka vyrábí v různých modifikacích motorové jednotky řady DR1 s maximální rychlostí 120 km/h,[1] které i po rozpadu Sovětského svazu dodává do postsovětských republik a států bývalé Jugoslávie. Luxusní verzi těchto jednotek firma dodala do Běloruska,[2] kde již dříve jezdilo 92 podobných jednotek v provedení pro regionální a příměstskou dopravu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rīgas vagonbūves rūpnīca na lotyšské Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. www.railfaneurope.net [online]. [cit. 2007-08-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-05-28. 
  2. Informace na stránkách o Bělorusku. www.belorusko.cz [online]. [cit. 2007-04-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-28. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]