Réservoir de Montsouris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Réservoir de Montsouris
Réservoir de Montsouris
Réservoir de Montsouris
Poloha
Státy FrancieFrancie Francie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Réservoir de Montsouris (česky Nádrž Montsouris), též někdy Réservoir de la Vanne je největší z pěti hlavních rezervoárů pitné vody pro město Paříž. Nachází se na jihu města ve 14. obvodu na návrší poblíž parku Montsouris. Byl dokončen v roce 1874 a zásobuje 20 % pařížské populace.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádrž Montsouris vystavěl v letech 1858-1874 inženýr Eugène Belgrand jako jednu z řady zásobáren budovaných v té době. Tyto nádrže byly navrženy proto, aby se postupně nahradilo zásobování Paříže vodou ze Seiny, které byla stále nevhodnější pro běžnou potřebu kvůli urbanistickému a průmyslovému rozvoji proti proudu od hlavního města během 19. století a proměnlivé teplotě v závislosti na ročním období. Tento rezervoár byl určen pro zásobování celé jižní části města. V roce 1875 proběhly první dodávky do čtvrti Champs-Élysées. Od roku 2010 je spravován společností Eau de Paris.

Kapacita[editovat | editovat zdroj]

V nádrži se shromažďuje voda přicházející z oblasti u Fontvannes v departementu Aube a z území u Fontainebleau v Seine-et-Marne, kterou sem přivádějí čtyři akvadukty.

Nádrže jsou zakryté poklopem osázeným zvenčí trávou, která pomáhá udržovat klima v nádržích. Rezervoár se skládá ze dvou spodních a dvou horních nádrží různého objemu. Oba horní zásobníky jsou hluboké 3,30 m a spodní mají hloubku přes 5 m. S délkou 265 m a šířkou 135 m mají celkovou úložnou kapacitou 202 000 m3, což představuje více než třetinu teoretické denní spotřeby obyvatel Paříže. Z tohoto rezervoáru je voda rozváděna pro 20 % obyvatel Paříže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Réservoir de Montsouris na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]