Rámec (počítačová síť)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Rámec (anglicky frame) je v počítačových sítích označení pro jednotku přenosu na linkové vrstvě[1] referenčního modelu OSI. Rámec je uvozen synchronizační sekvencí, za níž následuje hlavička, která obsahuje služební údaje nutné pro přenos rámce, pak tělo, které obsahuje zapouzdřená přenášená data, a na konci bývá rámec zakončen trailerem (patičkou). Příjemce je pomocí synchronizační sekvence schopen rozpoznat začátek rámce, a dokud ji nezachytí, přijímaná data ignoruje (například pokud začne přijímat až uprostřed přenášeného rámce). Součástí traileru bývá též kontrolní součet, který umožňuje rozpoznat poškozený rámec a zahodit jej (dále nezpracovávat)[2]. Příklady jsou Ethernetový rámec (s maximální délkou 1500 bytů plus overhead), rámec protokolu HDLC a od něj odvozené rámce protokolu PPP a rámce používané modemy standardu V.42. HDLC je příkladem protokolu, který do rámce vkládá výplňkové bity (stuffing bits), aby se zajistila unikátnost křídlových značek (flags), které zahajují a ukončují každý rámec.

Rámec v telekomunikacích, v systémech s časovým multiplexem (TDM) a time division multiple access (TDMA) je cyklicky se opakující blok dat, který sestává z pevného počtu časových slotů, jeden pro každý logický TDM kanál nebo stanici v TDMA. V tomto kontextu je rámec obvykle entita na fyzické úrovni, obvykle v sítích s přepojováním okruhů. Příklady TDM aplikací jsou SONET/SDH a B-kanál v ISDN. Příklady TDMA jsou mobilní sítě druhé a třetí generace. Rámec je také entitou při časovém duplexu, kde mobilní stanice může vysílat během určitých časových slotů a přijímat během jiných.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Data Link Layer (Layer 2) [online]. The TCP/IP Guide, 2005-09-20 [cit. 2010-01-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. "RFC 1122: Requirements for Internet Hosts — Communication Layers" [online]. IETF, 1989 [cit. 2010-06-07]. S. 18. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frame (networking) na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]