Punta Cana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Punta Cana
Punta Cana – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška28 m n. m.
StátDominikánská republikaDominikánská republika Dominikánská republika
Punta Cana
Punta Cana
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha475,3 km²
Počet obyvatel138 919 (2022)[1]
Hustota zalidnění292,3 obyv./km²
Správa
PSČ23302
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Punta Cana je přímořské letovisko v rámci municipality Higüey, v provincii La Altagracia, nejvýchodněji položené provincii Dominikánské republiky. Jde o významnou turistickou destinaci, v oblasti se nacházejí pláže a plážová lázeňská rekreační centra, která jsou otevřená jak ke Karibskému moři, tak k Atlantskému oceánu. Podnebí je horké a vlhké, zejména koncem léta a na podzim, kdy jsou severní tropické oblasti vystaveny nejsilnějšímu přímému slunci.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pláž v Punta Cana

Oblast Punta Cana má více než 100 tisíc obyvatel, s ročním přírůstkem kolem 11 % v roce 2011.[2] Na severu sousedí s vesnicí a pláží Cabeza de Toro a plážemi Bávaro a El Cortecito. Nejbližším městem je Higüey, historické město s 500letou historií, vzdálené 45 km, neboli asi hodinu jízdy autem. V oblasti se nachází více než 50 velkých hotelových resortů, až na výjimky vlastněných evropskými majiteli, zejména španělskými hotelovými řetězci.

Východ slunce nad Punta Cana

Pobřeží provincie La Altagracia je dlouhé přes 100 km a většinu času zde převládá mírně větrné počasí. Pobřežní vody jsou převážně mělké, lákající ke koupání bez nebezpečí. Hlavními plážemi jsou Uvero Alto, Macao, Arena Gorda, Lavacama, Bávaro, El Cortecito, Las Corales, Cabeza de Toro, Cabo Engaño, Punta Cana a Juanillo.

Boulevard v Punta Cana Village
Typický činžák v Punta Cana Village

Bávaro je oblast od Cabeza de Toro po pláž Macao. Jak pokračovala výstavba hotelů podél východního pobřeží, Bávaro se stalo střediskem služeb s obchodními středisky, restauracemi rychlého občerstvení, lékárnami, luxusními restauracemi, bankami, klinikami, dílnami, supermarkety a školami. Větším městem v oblasti je Veron, již rozlehlejší než Higüey, spontánně rostoucí chudší městská zástavba podél původní silnice od západu. Bydlí v něm většina místních zaměstnanců hotelů. Je v něm, kromě benzínek v Bávaru, jediná benzínová stanice v okolí, další je až 48 km západně v Higüey na křižovatce Fruisa.

Výstavba v oblasti je plánovitá, luxusnější a převážně určená pro turisty, zahrnuje areály Punta Cana Village a Cap Cana. Punta Cana Village začala vyrůstat v roce 1969, kdy developerská organizace zakoupila pozemky a má již přes 15 000 obyvatel.[3] Její hlavní ulice, Boulevard Primero de Noviembre (bulvár 1. listopadu), je lemována nízkými kancelářskými budovami. Z hlavní ulice na obě strany odbočuje řada uliček, ústících do uzavřených komunit (gated communities). Na východ stojí rodinné domky, na západ spíše nízké činžáky. Poblíž letiště se nachází obchodní oblast, za činžáky je obchodní středisko a několik menších obchodů.[4] Na východ od vesničky se nachází Westin Resort s golfovým hřištěm na pobřeží oceánu. Veřejná pláž, Playa Blance, je z Village dostupná shuttle busem. Na jih od Punta Cana Village se nachází nová luxusnější plánovaná komunita Cap Cana.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Punta Cana na anglické Wikipedii.

  1. 2022. Dostupné online. [cit. 2023-12-25]
  2. Valdez Architects & Associates. 2008–2009 Zoning Plan assigned by the Hotel Association.
  3. Our History and the PUNTACANA Brand
  4. Punta Cana Village Master Plan
  5. Cap Cana

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]