Psyche (planetka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Psyche
Symbol planetyAstronomický symbol planety
Identifikátory
Typplanetka
Označení(16) Psyche
Katalogové číslo16
Objeveno
Datum17. března 1852
MístoNeapol
ObjevitelAnnibale de Gasparis
Jméno poPsyché
Model planetky Psyche vytvořený Josefem Ďurechem a Vojtěchem Sidorinem z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy

(16) Psyche je velká planetka hlavního pásu, jejíž průměr činí kolem 200 km. Je to největší planetka typu M, tedy kovová planetka. Objevil ji 17. března 1852 Annibale de Gasparis v italské Neapoli. Planetka je pojmenována po řecké nymfě Psyché.

Planetka Psyche je zvláštní tím, že je jako jedna z mála tvořena prakticky jen niklem a železem.[1] Poskytuje ojedinělý pohled na kolize, které vedly mimo jiné k vytvoření Země a ostatních terestrických planet. Předpokládá se, že podobné planetky jsou zbytky jader vznikajících planet přibližně velikosti Marsu, které však byly zničeny v důsledku několika velkých srážek s jinými tělesy v rané fázi vzniku sluneční soustavy.[2]

Průzkum sondou[editovat | editovat zdroj]

Planetka by měla být cílem mise sondy Psyche, kterou v rámci programu Discovery vyvíjí americká NASA. Původně měla vystartovat v roce 2023 a k planetce, podle níž byla pojmenována, dolétnout v roce 2030.[2] V květnu 2017 však bylo rozhodnuto, že se start uskuteční o rok dříve, což umožní sondě letět po kratší a rychlejší dráze (místo dvou gravitačních manévrů bude stačit jeden u Marsu).[1] Zároveň se tím sníží i cena celé mise, např. proto, že sonda nebude potřebovat tak velkou ochranu proti slunečnímu záření, neboť nová dráha vede ve větší vzdálenosti od Slunce. Plán dřívějšího startu však nevyšel a mise odstartovala 13. října 2023.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MARTINEK, František. NASA uspíšila termín startu sondy ke kovové planetce [online]. astro.cz, 2017-06-01 [cit. 2017-06-03]. Dostupné online. 
  2. a b MARTINEK, František. NASA schválila dva projekty kosmických sond k asteroidům [online]. astro.cz, 2017-01-12 [cit. 2017-06-03]. Dostupné online. 
  3. K planetce Psyche odstartovala sonda, která prozkoumá její složení. Do cíle má doletět za šest let. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2023-10-13 [cit. 2023-10-13]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]