Přeskočit na obsah

Pseudomonas aeruginosa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPseudomonas aeruginosa
alternativní popis obrázku chybí
P. aeruginosa pod světelným mikroskopem, barvení dle Grama
alternativní popis obrázku chybí
Kolonie P. aeruginosa na XLD agaru
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
OdděleníProteobacteria
TřídaGamma Proteobacteria
ŘádPseudomonadales
ČeleďPseudomonadaceae
RodPseudomonas
Binomické jméno
Pseudomonas aeruginosa
Migula., 1900
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pseudomonas aeruginosa (syn. Bacterium pyocyaneum) je pohyblivá gramnegativní bakterie se slizovou vrstvou patřící do skupiny fluorescenčních pseudomonád. Jako potenciální patogen vyvolává řadu onemocnění, jako je zánět močových cest, středního ucha či hnisání popálenin.

Faktory virulence

[editovat | editovat zdroj]

Produkuje exotoxin A, který blokuje proteosyntézu. Alginát působí jako adhezivní faktor. Pyocyanin tvoří volné kyslíkové radikály. Pyoverdin je zodpovědný za vázání železa a zelenomodré zbarvení kolonií na krevním agaru. Dále produkuje proteázy a hemolyziny.

Patogenita

[editovat | editovat zdroj]

U pacientů s cystickou fibrózou způsobuje pneumonie. U diabetiků a intravenózních narkomanů je zodpovědná za osteomyelitidu. U pacientů, kteří mají dlouhodobě zavedený katétr může vyústit v pyelonefritidu. Je také obávaným agens infekce popálenin.

Je značně rezistentní vůči antibiotikům a je pečlivě sledována v lékařství, hygienické a potravinářské mikrobiologii. Léčí se kombinací piperacilinu (jeden z ureidopenicilinů) v kombinaci s inhibitory beta-laktamáz. Některé kmeny jsou také citlivé na aminoglykosidy, karbapenemy (imipenem) a ciprofloxacin.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]