Pseudomonas aeruginosa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pseudomonas aeruginosa

alternativní popis obrázku chybí
P. aeruginosa pod světelným mikroskopem, barvení dle Grama

alternativní popis obrázku chybí
Kolonie P. aeruginosa na XLD agaru

Vědecká klasifikace
Doména: bakterie (Bacteria)
Oddělení: Proteobacteria
Třída: Gamma Proteobacteria
Řád: Pseudomonadales
Čeleď: Pseudomonadaceae
Rod: Pseudomonas
Binomické jméno
Pseudomonas aeruginosa
Migula., 1900
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pseudomonas aeruginosa (syn. Bacterium pyocyaneum) je pohyblivá gramnegativní bakterie se slizovou vrstvou patřící do skupiny fluorescenčních pseudomonád. Jako potenciální patogen vyvolává řadu onemocnění, jako je zánět močových cest, středního ucha či hnisání popálenin.

Faktory virulence[editovat | editovat zdroj]

Produkuje exotoxin A, který blokuje proteosyntézu. Alginát působí jako adhezivní faktor. Pyocyanin tvoří volné kyslíkové radikály. Pyoverdin je zodpovědný za vázání železa a zelenomodré zbarvení kolonií na krevním agaru. Dále produkuje proteázy a hemolyziny.

Patogenita[editovat | editovat zdroj]

U pacientů s cystickou fibrózou způsobuje pneumonie. U diabetiků a intravenózních narkomanů je zodpovědná za osteomyelitidu. U pacientů, kteří mají dlouhodobě zavedený katétr může vyústit v pyelonefritidu. Je také obávaným agens infekce popálenin.

Terapie[editovat | editovat zdroj]

Je značně rezistentní vůči antibiotikům a je pečlivě sledována v lékařství, hygienické a potravinářské mikrobiologii. Léčí se kombinací piperacilinu (jeden z ureidopenicilinů) v kombinaci s inhibitory beta-laktamáz. Některé kmeny jsou také citlivé na aminoglykosidy, karbapenemy (imipenem) a ciprofloxacin.