Osteomyelitida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zánět na holenní kosti, jsou zřetelné četné abscesy

Osteomyelitida (osteomyelitis), česky zánět kostní dřeně, je infekční hnisavé onemocnění kostí a kostní dřeně vyvolané bakteriemi či mykobakteriemi. Při tomto onemocnění dochází k ucpávání cév v kosti krevními sraženinami a následnému odumírání kostní tkáně. Může docházet k obrůstání postižených částí okosticí.

Osteomyelitida z vnitřních příčin[editovat | editovat zdroj]

Tento typ onemocnění se nazývá též endogenní, primární či hematogenní. Vzniká šířením z primárního infekčního ložiska krevní cestou např. při hnisavých zánětech kůže a podkoží a obvykle se rozvíjí v kostech s dobrým krevním zásobením a bohatou dření. U dětí zánět vzniká nejčastěji na dlouhých kostech, zejména v blízkosti kloubu. U dospělých jsou napadány nejčastěji obratle, protože v průběhu dospívání je dřeň v místech kloubů nahrazována tukovou tkání.

Osteomyelitida ze zevních příčin[editovat | editovat zdroj]

Při exogenním zánětu se infekce do kosti může šířit z okolní hnisající měkké tkáně nebo přímo při otevřených zlomeninách (posttraumatický zánět) či po operacích zavřených zlomenin nebo neúrazových chorob kostí a kloubů (pooperační zánět).

Léčba[editovat | editovat zdroj]

V současné době je v Evropě u téměř 30 tisíc pacientů různého věku a pohlaví osteomyelitida bezúspěšně léčena. Osteomyelitida není vyléčitelná pomocí běžně dostupných prostředků.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Touto chorobou trpěl již od dětství i sám ministr propagandy za doby třetí říše Dr. Joseph Goebbels. Následky si nesl po celý zbytek svého života.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Osteomyelitis na anglické Wikipedii.