Sue (Tyrannosaurus)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostra "Sue" v Chicago Field Museum

Sue je dosud největší a nejznámější kosterní exemplář velkého teropodního dinosaura druhu Tyrannosaurus rex. V současnosti je jeho smontovaná kostra umístěna ve Field Museum of Natural History v Chicagu (USA). Má katalogové číslo FMNH PR 2081.

Jméno je odvozeno od objevitelky fosilní kostry, americké paleontoložky Sue Hendricksonové, která významný objev učinila v létě roku 1990. Kostra se stala předmětem právních sporů a nakonec byla v říjnu roku 1997 v aukční síni Sotheby's vydražena za největší sumu, jakou kdy kdokoliv za dinosauří fosílie zaplatil (asi 7,6 milionu dolarů). V květnu roku 2000 byla kostra vystavena v muzeu v Chicagu pro širokou veřejnost. Již první den navštívilo otevření expozice přes 10 000 návštěvníků.

Výzkum fosílií[editovat | editovat zdroj]

Kostra byla podrobena mnoha výzkumům počítačovou tomografií a takto byla objevena četná zahojená zranění. Tento jedinec tyranosaura zemřel údajně ve věku 28 až 29 let, což je pro tento rod zatím rekordní údaj. Délka tohoto dosud největšího známého jedince tyranosaura činí 12,3 metru, měl asi 4,0 metru na výšku v kyčlích a lebka je dlouhá 140 cm. Jedinou větší lebkou tyranosaura na světě je MOR 008 v Museum of the Rockies v Bozemanu.[1] Zaživa tento dinosaurus vážil kolem 6,5 tuny (možná ale i přes 9 tun). Není dosud jisté, zda šlo o samce nebo samici. Na kostře byly objeveny četné stopy po zraněních i nemocích, které dravý dinosaurus za živa prodělal.[2]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Sue je zmiňována i v mnoha literárních dílech, mezi nimi třeba Údolí tyrannosaura od amerického spisovatele Douglase Prestona (kde je však zmíněna pouze okrajově). Byl o ní natočen samostatný dokument (v originále Dinosaur 13) a vydáno několik knih, popisujících příběh jejího objevení, restaurování, dražby i vystavení. Tento dinosaurus je také zmíněn v knize Poslední dny dinosaurů a několika amerických sci-fi románech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.com/2009/07/30/800773-mor-008-cisar-mezi-krali-dinosauru/
  2. http://dinosaurusblog.com/2009/04/10/778654-take-dinosauri-umirali-na-rakovinu/