Psachara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Psachara
Ҧсахара
Колхида
კოლხიდა
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška20 m n. m.
Časové pásmoUTC+3
StátAbcházieAbcházie Abcházie
Okres Gagra
Psachara na mapě
Psachara
Psachara
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel2 492 (2011[1])
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Psachara nebo Kolchida (abcházsky Ҧсахара, rusky Псахара nebo Колхида, gruzínsky კოლხიდა – Kolchida) je vesnice v Abcházii, nacházející se v okrese Gagra na jihozápadním svahu Gagrského hřbetu. Těsně přiléhá severozápadním směrem k okresnímu městu Gagra. Dále je obec ohraničena ze západu Černým mořem, z jihu obcí Alachadzy a z východu vesničkami Adžyrjara a Dzychča, jež jsou součástí Bzybty. Obec protíná železnice, jež spojuje Rusko s Abcházií a Gruzií.

Součástí obce jsou i okolní vesničky Adzapš (Аӡаҧшь), Achychšara (Аҳәыҳәшәара), Ačipsta (Аҿыҧсҭа), Cangvara (Цангәара), Gagrapsta (Гаграҧсҭа).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o této obci pochází až z 20. století, ačkoliv zde bylo odkryto několik nálezů z paleolitu a také pravěká zbraň z období neolitu, svědčící o někdejším alespoň dočasném osídlení. V 19. století byla na území současné obce Psachara vybudována ruská pevnost, pojmenovaná Kolchida. Ve 20. letech 20. století v jejím okolí začala výstavba nové vesnice, nazvané též Kolchida, kde žilo obyvatelstvo převážně arménského původu. Administrativně původně spadala pod obec Alachadzy, avšak v roce 1930, kdy docházelo ke kolektivizaci, se Kolchida osamostatnila a byly do ní začleněny okolní vesničky v tehdejších názvech: Horní Kolchida (კოლხიდა ზემო), Dolní Kolchida (კოლხიდა ქვემო), Šadrevani/Fontani (შადრევანი/ფონტანი) a Chevi/Uščelije (ხევი/უშჩელიე). Dle pamětníků tehdy pod obec spadala i osada Adzapš a už tehdy existoval i název Psachara.

V 50. letech byla Kolchida, stále rozdělena na Horní a Dolní Kolchidu, s okolními obcemi sjednocena do Kolchidského selsovětu, kde žilo až 8016 obyvatel, převážně arménské a gruzínské národnosti.[2]

Obec byla po válce v Abcházii roku 1993 přejmenována separatisty na dnešní Psachara a udělen současný statut obecního centra, avšak název Kolchida je nadále užíván gruzínskými úřady, které považují Abcházii za své území. Většina gruzínského obyvatelstva byla z domovů vyhnána.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Dle nejnovějšího sčítání lidu z roku 2011 je počet obyvatel obce 2492 a jejich etnické složení následovné:[1]

  • 1486 Arménů (59,6 %)
  • 727 Abchazů (29,2 %)
  • 170 Rusů (6,8% %)
  • 56 Pontských Řeků (2,2 %)
  • 53 ostatních národností (2,2 %)

Před válkou v Abcházii žilo v Kolchidě 3102 obyvatel.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b (rusky) www.ethno-kavkaz.narod.ru – sčítání lidu v Abcházii 2011
  2. www.ethno-kavkaz.narod.ru – Гагрский район
  3. Sčítání lidu v Sovětském svazu z roku 1989