Prohlášení Českého komitétu zahraničního
Prohlášení Českého komitétu zahraničního z 14. listopadu 1915 v Paříži[1] bylo provolání 11 zástupců zahraniční akce, ve kterém formulovali své úsilí o vznik samostatného československého státu.[2]
Vznik Prohlášení
[editovat | editovat zdroj]Český komitét zahraniční vznikl nedlouho předtím jako první politický orgán zahraničního odboje koncem října 1915. Prohlášení podepsali poslanci říšské rady Tomáš Garrigue Masaryk a Josef Dürich, dále za spolky v Rusku Bohumil Čermák, za Národní sdružení v Chicagu Dr. Ludvík Fischer, Karel Pergler a Emanuel Voska, za Výbor české kolonie a českých dobrovolníků v Paříži František Kupka, za Československý socialistický spolek Rovnost v Paříži Antonín Veselý, za České konání v Anglii Jan Sýkora a František Kopecký a za redakci Čechoslováka v Petrohradě Bohdan Pavlů.[3]
Obsah Prohlášení
[editovat | editovat zdroj]Prohlášení informovalo o politickém pozadí, o vzniku Komitétu a jeho úsilí o samostatný československý stát.[3] Tak se stalo základním kamenem československých akcí za prosazení vzniku a uznání samostatného Československa.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Miroslav Buchvaldek, a kol. Československé dějiny v datech. 2. vyd. Praha: Svoboda, 1987. 714 s. S. 371.
- ↑ KVAČEK, Robert; KUKLÍK, Jan; MANDELOVÁ, Helena; PAŘÍŽKOVÁ, Ilona. Dvacáté století o sobě: výbor z úředních listin, záznamů, smluv a dohod, deklarací, projevů, úvah, dopisů, vzpomínek a pamětí. Liberec: Dialog, 2005. 212 s. ISBN 80-86761-37-1. S. 23–24.
- ↑ a b Prohlášení Českého Komitétu Zahraničního. Čechoslovák. 26. 11. 1915, s. 4. Dostupné online.