Prepoštská jeskyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prepoštská jeskyně
Údaje o jeskyni
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Místo okres Prievidza
Zeměpisné souřadnice
Prepoštská jeskyně
Prepoštská jeskyně
Národní přírodní památka
Prepoštská jaskyňa
Vyhlášení 1964, 1981, 2006
Kód 387
Okres Prievidza

Prepoštská jeskyně se nachází téměř v centru lázeňského města Bojnice v okrese Prievidza. Poloha na západním okraji Hornonitranské kotliny na úpatí mohutné travertinové kopy pod současným historickým jádrem města poskytovala ochranu a vhodné životní podmínky již neandrtálcům v čase levallois moustérienu (70 000/65 000 - 40 000 př. Kr.), tedy v době středopaleolitického Würmu.

Samotná jeskyně je chráněna mohutným skalním převisem, vstup do ní se nachází v nadmořské výšce 242 m a je dlouhá 11 m. Vznikla činností termálních pramenů, jejichž minerály se ukládaly a vytvářely travertínovou kopu. Výhodná přirozená ochrana Prepoštské jeskyně proti klimatickým vlivům podmínila její osídlení na sklonku posledního severského zalednění, což potvrzují kosterní nálezy zvířat, žijících v tomto období, které byly kořistí tehdejších obyvatel.

První krok k archeologickým objevům udělal v roce 1926 Bojnický probošt a amatérský archeolog Karol Anton Medvecký, který dal odstranit léty nahromaděný odpad a dal tak podnět k výzkumu. Vykopané nálezy se dostaly k posouzení Luboru Niederlemu a Karlu Absolonovi, kteří potvrdili významnost objevu jeho zařazením do období mladého paleolitu.

Opakované archeologické výzkumy ji zařadily mezi nejbohatší jeskynní sídliště na Slovensku, neboť se v ní a jejím okolí našlo více než 3 000 artefaktů. Jejich výzkumem byla upřesněna i datace osídlení, což zařadilo Prepoštskou jeskyni k vzácným středopaleolitickým nalezištím nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě.

Muzeum pravěku[editovat | editovat zdroj]

Muzeum pravěku Slovenska tvoří od roku 2007 naučnou historickou expozici, přímo na místech, kde žil neandrtálský pračlověk. Návštěvníkům ukazuje informace o období, v němž tito lidé žili, způsob jejich života, lovu a jídelníček.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prepoštská jaskyňa na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]