Burza cenných papírů Praha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Pražská burza)
Skočit na: Navigace, Hledání
Burza cenných papírů Praha
Sídlo BCPP, kterým je Burzovní palác v Rybné ulici
Sídlo BCPP, kterým je Burzovní palác v Rybné ulici
Právní forma akciová společnost
Založeno 1993
Sídlo Praha
Majitel Wiener Börse
Oficiální web www.pse.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vývoj indexu PX v letech 2007 - 2008. Aktuální k 16. říjnu 2008

Burza cenných papírů Praha a. s. (BCPP) je nejvýznamnější burza v České republice, provozuje hlavní trh s akciemi v zemi, sídlí v centru Prahy. Burzovní index pro BCPP má název PX.

BCPP se řídí zákonem o podnikání na kapitálovém trhu a burzovním řádem, který si sama stanovuje. Veškerou její činnost pak kontroluje Česká národní banka. Pravidla, pod kterými funguje, jsou harmonizována s EU.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní budova Pražské burzy na Wilsonově ulici, dnešní Národní muzeum

První burza vznikla v Praze v roce 1861. Roku 1871 byla založena pražská burza pro zboží a cenné papíry. V dobách Rakousko-Uherska zaznamenala velký úspěch při obchodování s cukrem, po první světové válce z ní obchod se zbožím téměř vymizel a nahradily ho již pouze cenné papíry. K jejímu zavření došlo před druhou světovou válkou, roku 1938. Za dob komunistické vlády nebyla organizace typu burzy potřebná, současná BCPP tak mohla vzniknout až po sametové revoluci. Existuje až od roku 1993, její vytvoření však bylo připravováno již od roku 1991. V prosinci 2008 se majoritním akcionářem Burzy cenných papírů Praha stala Wiener Börse AG a následně se BCPP stala součástí skupiny CEE Stock Exchange Group (CEESEG), jejíž členy jsou také další tři středoevropské burzy cenných papírů, a to Burza cenných papírů Vídeň (Wiener Börse), Burza cenných papírů Budapešť (Budapesti Értéktőzsde) a Burza cenných papírů Lublaň (Ljubljanska borza).

Orgány BCPP[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším orgánem burzy je valná hromada, která odvolává a volí členy burzovní komory a dozorčí rady, kontrolním orgánem je dozorčí rada. Činnost burzy řídí burzovní komora, je statutárním orgánem a jedná jménem burzy. Ta si může také zřídit tzv. burzovní výbory, které se zabývají konkrétními činnostmi a volí burzovního ředitele.

Dělení tržních prostorů[editovat | editovat zdroj]

  • hlavní trh – zde se obchoduje s nejkvalitnějšími papíry, o přijetí CP na trh rozhoduje výbor o kotaci za velmi přísných podmínek.
  • volný trh – burza na tomto trhu neklade na emise a jejich emitenty vyšší nároky, než je určeno obecně platnými zákony týkajícími se kapitálového trhu.
  • trh MTF – jde o neregulovaný trh, tzn. veškeré podmínky přijetí, přístupu a obchodování stanovuje pouze burza.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]