Portia de Rossi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portia De Rossi
Portia de Rossi.jpg
Rodné jméno Amanda Lee Rogers
Narození 31. ledna 1973 (46 let)
Austrálie Melbourne, Austrálie
Alma mater Universita v Melbourne
Aktivní roky 1993–současnost
Partner(ka) Ellen DeGeneres
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Portia de Rossi, plným jménem Portia Lee James DeGeneres (narozena jako Amanda Lee Rogers, * 31. ledna 1973, Melbourne, Austrálie), je australská herečka. Proslavila ji role právničky Nelle Porter v seriálu Ally McBealová. Další rolí, která stojí za zmínku je postava Lindsay Fünke v sitcomu Arrested Development.

Je lesba a její partnerkou je od roku 2004 americká herečka Ellen DeGeneresová, kterou si v srpnu roku 2008 vzala za manželku. V srpnu 2010 si de Rossi podala návrh na změnu jména na Portia Lee James DeGeneres. Návrh byl schválen 23. září 2010.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jejími rodiči jsou Margareth Rogers (lékárnice) a Barry Rogers, její otec ovšem zemřel, když bylo Portie (tehdy ještě Amandě) 9 let. Brzy poté se stala dětskou fotomodelkou a hvězdou mnoha reklam australské produkce. Roku 1988, když jí bylo patnáct let, přijala své umělecké jméno Portia de Rossi, pod kterým je nejvíce známá dodnes. V roce 2005 o této změně promluvila v souvislosti s tím, že procházela jakousi krizí osobnosti a doufala, že dojde k nějaké formě znovuobjevení sebe samé, pokud přijme jméno (s lehkou obměnou) její knižní ikony Porcie, známé ze Shakespearova Kupce benátského.

Prošla dívčí střední školou v Melbourne a poté vystudovala Práva na univerzitě také v Melbourne. Školní období pro ni bylo obtížné, protože v tento čas trpěla již vážnější formou anorexie. Otevřeně přiznává, že z těchto problémů jí zachránila až láska a šťastný, otevřený vztah s Ellen.

Roku 1996 se provdala za amerického dokumentaristu Mela Metcalfeho. Spekulace tvrdí, že sňatek byl uzavřen, aby Portia získala zelenou kartu a mohla tak v Americe naplno rozjet svou hereckou kariéru. Roku 1999 se dvojice rozvedla, Portia uvedla, že tento vztah prostě nebyl pro ní. Roku 2010 poté v interview pro Good Morning America doplnila, že toto byla pouhá tehdejší výmluva, protože se bála vyjít na světlo se svou skrytou sexuální orientací. Obávala se, že v té době by takový krok pro ni, jakožto pro začínající herečku, mohl být devastující.

V letech 2000–2004 tajně randila s americkou režisérkou Francescou Gregorini. Drtivá většina Portiiny rodiny, ani žádný z jejich kolegů v seriálu Ally McBealová o její lesbické orientaci nevěděl. Pořádný šok to pro ně byl až po té, co bulvární časopis otiskl zamilovanou fotografii dvou žen pořízenou tajnými paparazzi. K jakýmkoliv otázkám z tisku se ale Portia odmítla vyjadřovat a tvářila se, jako že se jí tato skutečnost netýká.

V roce 2004 Portia vyměnila Francescu za americkou bavičku a herečku Ellen DeGeneresovou, kterou tehdy potkala v zákulisí show při udělování cen. Roku 2005 se konečně otevřela svým pocitům a veřejně promluvila o své sexualitě. Téhož roku se společně zasnoubily, když jí Ellen požádala o ruku s tří-karátovým diamantovým prstenem. Svatba proběhla roku 2008 v jejich sídle v Beverly Hills, družičkami jim byly jejich vlastní matky.

Roku 2010 Portia vydala knihu Unbearable Lightness, ve které popisuje utrpení, které si ve svém dosavadním životě prožila. Toto utrpení zahrnuje nejprve bulimii poté, co jí byl diagnostikován lupus a poté anorexii.

Roku 2013 oficiálně s Ellen prohlásily, že neplánují mít vlastní, ani adoptivní děti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Portia de Rossi na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]