Pontchartrain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pontchartrain

Jezero s Lake Pontchatrain Causeway
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy USAUSA USA
Státy USA Louisiana
Pontchartrain
Pontchartrain
Zeměpisné souřadnice 30°11′20″ s. š., 90°6′5″ z. d.
Rozměry
Rozloha 1630 km²
Délka 64 km
Šířka 39 km
Max. hloubka 20 m
Ostatní
Přítok vody Tangipahoa, Tchefuncte, Tickfaw, Amite a Bogue Falaya
Odtok vody Chef Menteur Pass
Sídla New Orleans, Mandeville
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pontchartrain je jezero s brakickou vodou v americkém státě Louisiana. Má rozlohu 1630 km² a je největším jezerem v Louisianě a druhým největším slaným jezerem celých USA (po Velkém Solném jezeře).[1] Jako první Evropan je navštívil v roce 1699 Pierre Le Moyne d'Iberville a pojmenoval je podle tehdejšího francouzského kancléře Louise Phélypeauxe, hraběte z Pontchartrain. Původní obyvatelé je nazývali Okwata (Široká voda).

Jezero má oválný tvar a je poměrně mělké (průměrná hloubka činí okolo čtyř metrů a maximální dvacet metrů), s nízkými bažinatými břehy porostlými tisovcem. Vlévají se do něj řeky Tangipahoa, Tchefuncte, Tickfaw, Amite a Bogue Falaya. S dolním tokem řeky Mississippi spojuje jezero umělý průplav Industrial Canal. Je také propojeno průlivem Pass Manchac s jezerem Maurepas na západě a průlivem Chef Menteur Pass s jezerem Borgne na východě, které je lagunou Mexického zálivu. Mořský příliv není na jezeře Pontchartrain znatelný, ale voda má zvýšenou salinitu, zejména ve východní části jezera. Žije v něm aligátor severoamerický, kapustňák širokonosý, vydra severoamerická, kajmanka supí, jeseter ostrorypý a další druhy. Na severním pobřeží se nachází chráněné území Fontainebleau State Park.

Povodí jezera je vyspělou průmyslovou a zemědělskou oblastí, kde žije přes půl druhého milionu obyvatel. Na jižním břehu se nachází město New Orleans, čtvrti ležící blízko jezera bývají ohrožovány záplavami. K největším došlo v srpnu 2005 v důsledku Hurikánu Katrina a vyžádaly si okolo 1300 životů.[2] 25. února 1964 spadlo do jezera dopravní letadlo Eastern Air Lines 304, při katastrofě zahynulo všech 58 osob na palubě. Podle jezera je nazvána lidová píseň The Lakes of Pontchartrain, zpívají o něm Sheryl Crow, Emmylou Harris nebo Levon Helm, ve svých knihách ho zmiňují Harriet Beecher Stoweová nebo John Kennedy Toole. Napříč jezerem vede Most přes jezero Pontchartrain, který byl s délkou přes 38 km do roku 2011 nejdelším mostem světa.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lake Pontchartrain na anglické Wikipedii.

  1. http://usa.svetadily.cz/clanky/Totalne-pohodove-New-Orleans
  2. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1320742-hurikan-katrina-new-orleans-pod-vodou-a-temer-2000-mrtvych
  3. http://www.novinky.cz/cestovani/237830-v-cine-otevreli-nejdelsi-most-na-svete-pres-vodni-plochu.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]