Přeskočit na obsah

Pomník mistra Jana Husa (Hořice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
pomník mistra Jana Husa v Hořicích
Základní údaje
AutorLadislav Šaloun
Datum odhalení5. července 1914
Umělecký směrsecese
PřipomínáJan Hus
Popis
Výška11 m
Materiálpískovec
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomník mistra Jana Husa z roku 1914 je dílo významného českého sochaře Ladislava Šalouna (1870–1946) umístěné před budovou Obchodní školy v Hořicích, okres Jičín.

Model pomníku byl dokončen již v roce 1911. Základní kámen byl položen roku 1912. Po zákazu ministerstvem veřejných prací nesmělo být provedení v kameni provedeno v ateliérech zdejší sochařskokamenické školy, což mělo vliv na navýšení ceny pomníku.[1] Sochařské práce podle Šalounova modelu provedl hořický sochař František Vejs (1871–1951). Základní kámen byl položen roku 1912 a pomník byl slavnostně odhalen 5. července 1914. Další Husův pomník od Ladislava Šalouna byl roku 1915 odhalen v Praze na Staroměstském náměstí a třetí pak roku 1925 v Libáni.

Hořický pomník je 11 metrů vysoký. Zhotoven je z hořického pískovce z lomu v Podhorním Újezdě. Koncepce pomníku vykazuje několik shodných rysů se známějším Husovým pomníkem v Praze. V první řadě o umístění vztyčené Husovy figury na robustní horizontální platformu a je její doprovození dalšími postavami. Ty na rozdíl od pražského pomníku nestojí na stejné úrovni s Husem, ale v nižším podlaží po obou stranách pomníku. Sochařsky pojednanou skálu pod Husovýma nohama doplňuje úryvek žalmu 105 „Otevřel skálu, i tekly vody, a odcházely přes vyprahlá místa jako řeka“ v překladu z Bible kralické a naznačené stružky vody stékající po skále do níže položené vodní nádrže.[2]

  1. Výstava Ladislav Šaloun a Hořice: Hořice. www.horice.org [online]. [cit. 2021-10-16]. Dostupné online. 
  2. Bible kralická - Ž 105 – Evangnet. www.evangnet.cz [online]. [cit. 2021-10-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]