Přeskočit na obsah

Pomník obětem komunismu (Petřín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pomník obětem komunismu
Základní údaje
AutorOlbram Zoubek
Rok vzniku2002
Datum odhalení22. května 2002
Popis
Materiálbronz
beton
Umístění
UmístěníPetřín
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomník obětem komunismu v Praze je skupina bronzových plastik postav řada postupně ubývajících na v Praze na Újezdě na úpatí Petřína.

Pohled zdola na celý pomník

Autorem pomníku je český sochař Olbram Zoubek ve spolupráci s architekty Zdeňkem Hölzlem a Janem Kerelem. Je situován na východním svahu Petřína. Tvoří jej masivní zužující se schodiště, v jehož horní částí kráčí 6 postav. První je celá, další postupně více a více zmrzačené, ale stále stojící, což má obrazně připomínat utrpení muklů, jakož i jejich statečnost a nezlomnost. V dolní části pomníku je na kovových deskách napsáno:

Oběti komunismu 1948 – 1989: 205 486 odsouzeno – 248 popraveno – 4 500 zemřelo ve věznicích – 327 zahynulo na hranicích – 170 938 občanů emigrovalo.

Totéž je na bronzovém pásu, který běží shora dolů po celém schodišti.

Slavnostní odhalení pomníku proběhlo 22. května 2002. Pomník se během své existence stal terčem několika vandalských útoků, například na něj neznámý pachatel hodil Molotovův koktejl. V listopadu 2003 do jedné ze soch pachatel umístil výbušnou směs, následná exploze sochu poškodila[1].

V architektonické soutěži o podobu pomníku, která se konala v roce 2000, se na 3. místě umístil návrh architektů Petra Jandy a Aleše Kubalíka z ateliéru Sporadical. Jejich záměrem byla instalace rozměrného zrcadla, nakloněného proti chodcům stoupajícím do schodů ve svahu. O tři roky později se svým návrhem v upravené podobě zvítězili v soutěži o podobu Památníku obětem komunismu v Liberci.

24. února 2018 bylo stromořadí před pomníkem podle návrhu Ivana Margoliuse pojmenováno jako „Alej obětí totality“.[2]

Alej Obětí totality, Malá Strana, Praha 1
  1. Pomník obětem totality poničil výbuch [online]. iDNES.cz, 10. listopadu 2003 [cit. 2016-03-23]. Dostupné online. 
  2. Památník na pražském Újezdě se nově jmenuje Alej obětí totality | Aktualita | Mene Tekel, mezinárodní festival. www.menetekel.cz [online]. [cit. 2018-02-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]