Pomník Josefa Švejka (Přemyšl)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pomník Josefa Švejka
(Ławeczka Józefa Szwejka w Przemyślu)
2015 Przemyśl, Pomnik Józefa Szwejka na rynku.jpg
Základní údaje
AutorJacek Michał Szpak
Rok vzniku2008
Popis
Materiálbronz
Umístění
StátPolskoPolsko Polsko
AdresaRynek, Przemyśl
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomník Josefa Švejka v Přemyšlu (polsky Ławeczka Józefa Szwejka w Przemyślu) se nachází na hlavním náměstí (Rynku). 2. července 2008 proběhlo slavnostní odhalení bronzového pomníku sedícího Švejka na bedně s municí, s fajfkou a půllitrem piva (od sochaře Jacka Michała Szpaka, odlita v dílně profesora Karla Badyny v Krakově). Na bedně se nachází text: „Socha byla vytvořena zásluhou Přemyšlského svazu přátel dobrého vojáka Szwejka AD 2008".

Švejk a Přemyšl[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtý a poslední díl románu Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“ s podtitulem „Po slavném výprasku“ je téměř zcela věnován událostem, které hrdina prožil v Přemyšlu a jeho okolí, po dobytí Pevnosti Přemyšl, v červenci 1915.

Inspirována postavou Josefa Švejka a skutečností jeho pobytu v Pevnosti Přemyšl a především jeho životní filozofií, skupina několika desítek lidí se v roce 1997 rozhodla založit sdružení, které umožní tyto jeho myšlenky uplatnit v praxi. Tzv. "Hnutí Švejkovské" se od té doby rozšířilo a vzniklo několik asociací tohoto typu v Polsku i jinde v Evropě - jeho hlavním městem je právě Přemyšl.

6. května 2006 byla, během Podkarpatského turistického veletrhu, odhalena deska se jménem nové ulice v Přemyšlu - Ulička vojáka Švejka.

Josef Švejk se stal turistickým produktem. Byly vytvořeny i turistické trasy s názvem Po stopách Švejka (pěší v Přemyšlu, cyklistická ze Slovenska do Polska).

Přemyšlská společnost přátel dobrého vojáka Švejka pořádá různé populární, společensko-zábavní akce v Pevnosti Přemyšl, kromě jiného každý rok v červenci, tzv. Velké manévry Švejkovské.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ławeczka Józefa Szwejka w Przemyślu na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]