Polsko a zbraně hromadného ničení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Během Studené války mělo Polsko aktivní programy pro vývoj zbraní hromadného ničení. Polsko také spolupracovalo s Ruskem na eliminaci velkých zásob chemických a biologických zbraní vytvořených zeměmi Varšavské smlouvy. Polsko ratifikovalo Ženevský protokol 4. února 1929.

Chemické zbraně[editovat | editovat zdroj]

Výroba chemických zbraní v Polsku začala už před 2. světovou válkou. Dříve než válka vypukla, Polsko vyvïnulo a skladovalo velké množství yperitu (zvaný také hořčičný plyn), ale nikdy jej nepoužilo v boji. Po válce byly zásoby této látky zvýšeny a aktuální odhady hovoří o stovkách až tisicích tun tohoto plynu. Jinými chemickými látkami skladovanými během Studené války byly lewisit, VX, sarin, soman, tabun, SN (plyn), CS (plyn), dusíko-hořčičné plyny (HN1, HN2, HN3), fosgen, plyn CN, plyn BZ, botulotoxin, STX, enterotixin. Po pádu komunismu Polsko prudce snížilo své zásoby těchto zbraní a slíbilo aktivnější program odzbrojování. Polsko přijalo Konvenci o chemických zbraní 23. srpna 1995. Roku 2004 během Summitu G8 byla schválena polsko-ruská dohoda o zlikvidování chemických zbraní.

Biologické zbraně[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření výroby polských biologických zbraní je nejasné, i když jak vojenské, tak i laboratoře provozované komunistickým režimem prováděly za Studené války výzkum různých bojových látek. Vojenský výzkum bojových látek zahrnoval encefalitidu, chřipku, žlutou zimnici, tyfus, anthrax, brucelózu, choleru, mor, břišní tyfus, úplavici, a ve spolupráci se Sovětským svazem neštovice. Polsko přijalo Konvenci o biologických zbraních dne 25. ledna 1973. Po pádu komunismu Polsko přislíbilo zneškodnění svých biologických zbraní, společně s generální politikou odzbrojování. Roku 1997 Konference NATO o pokročilém výzkumu nazvaná "Přeměna někdejšího příslušenství biologikých zbraní, Vývoj a výroba ochranných, diagnostických a léčebných prostředků proti chorobám" se konala na Institutu Fredericka Joliot-Curieho Radiobiologie a Radiohygieny. Polsko, Ukrajina a Rusko přijaly konvence tohoto shromáždění.

Jaderné zbraně[editovat | editovat zdroj]

Roku 1991 Polsko oznámilo, že odstraní prostředky schopné přepravovat jaderné zbraně ze svého zbrojního inventáře. Tento krok zahrnoval 60 odpalovacích systémů na rakety typu Frog-7 a 32 na rakety typu Scud-B. Ponechali si pouze 40 vozidel Frog-7 pro sebeobranu. Tato vozidla ale jsou již vyřazena. Nyní užívají čtyři systémy typu Tochka (SS-21).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Poland and weapons of mass destruction na anglické Wikipedii.