Pošťák Pat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pošťák Pat
Původní název Postman Pat
Formát seriál
Scénář John Cunliffe
Annika Bluhm
Režie Ivor Wood
Skladatel znělky Bryan Daly
Úvodní znělka "Postman Pat and his Black and White Cat"
Závěrečná znělka "Postman Pat and his Black and White Cat" (série 1-2)
"What's in His Bag?" (série 3-5)
"Special Delivery Service, What's It Going to Be Today?"
(Pošťák Pat - Zvláštní zásilková služba)
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Počet řad 10
Počet dílů 167
Obvyklá délka 15 minut
Produkce a televizní štáb
Výkonný
producent
Chris Rose
Mandy Kamester
Chris Bowden
Jane Smith
Producent Debbie Pears
Jo Jorden
Distributor NBCUniversal Television Distribution
Premiérové vysílání
TV stanice BBC One
Formát obrazu 4 : 3
16 : 9
Formát zvuku Mono (1981-87)
Stereo (1988-2008)
5.1 Surround Sound (2009-současnost)
Vysíláno 1981 – 2013
Oficiální webové stránky
Pošťák Pat na ČSFD FDb SZ IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pošťák Pat (v anglickém originále Postman Pat) je britský animovaný seriál pro děti předškolního věku. Vypráví o dobrodružných příhodách poštovního doručovatele Pata Cliftona. Odehrává se ve smyšleném městečku Greendale.

Prvních 13 epizod seriálu mělo premiéru v roce 1981 na britské stanici BBC1. Na úspěšnou první sérii navázala v roce 1996 série druhá, ve které se poprvé objevila i Patova rodina. V roce 2004 měla premiéru další série, která do seriálu přinesla mnoho nových aspektů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Každá epizoda seriálu popisuje dobrodružství Pata Cliftona, přátelského venkovského poštovního doručovatele, a jeho černobílého kocoura Jesse (v některých českých překladech vystupuje jako Fred), jak doručují poštu po celém údolí Greendale. Z počátku si Pat dělá svou práci, ale téměř vždy je vyrušen nečekanou a problematickou situací, kterou musí vyřešit.

V nových epizodách, Pošťák Pat - Zvláštní zásilková služba, je Pat povýšen na vedoucího Zvláštní zásilkové služby. V každé epizodě řeší speciální úkoly, od záchrany uprchlé krávy až po doručování obří kostky ledu. Ve své nové roli dojíždí Pat do nedalekého města Pencaster pro své speciální zásilky do zdejšího Mail Centre. Pošťák Pat má také novou flotilu vozidel zahrnující vrtulník, Kamion, Jeep a motorku s postranním vozíkem pro Freda.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Pat Clifton - pošták bydlící v idylickém městečku Greendale. Žije v rodinném domku se svou milující ženou Sárou, jejich šestiletým synem Julianem a černobílým kocourem Jessem. Je to velmi šťastný muž. Pracuje ve Zvláštní zásilkové službě pro města Greendale a sousední Pencaster. Pat miluje svou práci. S Jessem po boku je všude vítaným hostem. Ať už řídí svou spolehlivou červenou poštovní dodávku nebo pilotuje vrtulník, vždy dělá svou práci pečlivě a svědomitě. Je jednou z opor své komunity - dobrý soused, který vždy rozradostní den a pro vlídné slovo nebo pomocnou ruku nemá daleko. Rád si s každým popovídá, a to zejména nad šálkem čaje.
 • Fred - je Patovým věrným parťákem. Ode dne, kdy přišel do jeho domu jako kotě, stali se z nich nerozluční kamarádi. S odhodlaným mňau, kývnutím hlavy nebo cuknutím vousků, pomáhá Patovi překonat jakoukoliv výzvu doručit cokoli, kdykoli a kdekoli! Závěr volného dne rybí večeří dělá z Freda toho nejšťastnějšího kocoura.
 • Julian - šestiletý syn Pata a jeho ženy Sáry. Je společenský, tráví čas s přáteli, se kterými zažívá mnohá nezapomenutelná dobrodružství. Julian je vášnivým fotbalovým fanouškem, a to zejména pokud jde o jeho oblíbený klub Pencaster United.
 • Sára - oddaná patova manželka pečující o rodinu. Pracuje v kavárně na vlakovém nádraží Greendale. Je to moderní máma, která všechno zvládne. Dokáže upéct dort zasluhující si první cenu nebo vytvořit suprový kostým dinosaura. Když Patovi není dobře, převezme doručování zásilek za něj. Stejně jako Pat má ráda konverzaci.
 • Policejní strážník Arthur Selby - do Greendalu se přestěhoval z Londýna. Má rád policejní práci. Myslí si, že je to ta nejlepší na světě! Jeho sedmiletá dcera Lucy je nejlepší kamarádkou Sarah Gilbertsonové. Má ráda malování a kreslení.
 • Aram Bains - spolu se svou rodinou se do Greendalu přestěhoval, když se snažil obnovit Greendaleskou Raketu. Stali se populárními spoluobčany. Nisha, jeho manželka, provozuje spolu se Sárou Cliftonovou kavárnu na vlakovém nádraží. Má syna Nikhila a dceru Meeru, která je nejlepší kamarádkou Juliana Cliftona.
 • Alf Thompson - spolu se svou rodinou, manželkou Dorothy a synem Billem, vlastní statek na Tompson Ground. Chovají ovce, krávy a kozy, které zaměstnávají Alfa po celý den. Dorothy prodává vlastní med na tržišti v Pencasteru. Bill velmi rád pomáhá s prací na statku, ale tajně sní o tom, jak se jednou stane rockovou hvězdou!
 • Ted Glen - Grenndaleský kutil a vynálezce. Nejraději něco kutí ve své garáži a vynálézá nové stroje.
 • Paní Gogginsová - vede místní poštu a malý obchůdek. Pochází ze Skotska, ale sama se považuje za původní obyvatelku Greendalu. Má malého West Highland teriéra, který ji připomíná dětství ve Skotku.
 • Taylorovi - noví obyvatelé města Pencaster. Ben pracuje spolu s Patem v třídícím centru zásilek. Lauren vyučuje na vesnické škole v Greendalu. Jejich dcera Lizzie je má ráda sport a nejraději hraje basketbal vozíčkářů.
 • Reverend Timms - místní pan farář. Je velice zaneprázdněn organizací všech aktivit v Greendalu - od soutěže v pouštění draků až po každoroční Jarní ples na stále populárnější květinové show.
 • Amy Wrigglesworth - nová veterinární lékařka. Miluje všechny zvířata, především ale svého poníka Pumpkina.
 • Dr. Gilbertsonová - místní lékařka. Pochází z Walesu a do Greendalu se přestěhovala po studiích. Její dcera Sarah je šíleně zamilovaná do poníků a zároveň nejlepší kamarádkou Lucy Selbyové.
 • Charlie Pringle - žije se svým otcem Jeffem v Greendalu. Je velmi chytrý, miluje matematiku a počítače. A až vyroste, chce se stát vývojářem PC her.
 • Michael Lam - vynikající čínský kuchař. Provozuje pojízdný obchod a kavárnu.