Přeskočit na obsah

Plasma (KDE)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o KDE Plasma 4. O Plasmě 5 pojednává článek KDE Plasma 5.
Plasma
Logo
KDE 4.2
KDE Plasma 4
VývojářKDE
Aktuální verze4.11.22 (19. srpna 2015)
Operační systémUNIX-like, Microsoft Windows
Vyvíjeno vC++
Typ softwaruGUI
LicenceGPL
LokalizaceČeská
Webkde.org/workspaces/
Český webhttps://kde.org/cs/plasma-desktop
Některá data mohou pocházet z datové položky.

KDE Plasma 4 je souhrnné označení pro některé aplikace obstarávající běh grafického uživatelského rozhraní v prostředí KDE 4.

V současnosti je projektem KDE používána novější Plasma 5.

Plasma zahrnuje pracovní plochu a panely. Na panely i plochu je možno přidávat různé miniaplikace (např. indikátor nabití baterie nebo hodiny). Tyto aplikace se nazývají widgety či plasmoidy.

Koncepce miniaplikací znamená pro uživatele vyšší a jednodušší přizpůsobitelnost tohoto prostředí a pro vývojáře možnost jednodušeji vytvářet velice konkrétní aplikace. Naopak nevýhodou z počátku může být složité ovládání.

Jsou paralelně vyvíjeny tři verze: Plasma Desktop, Plasma Netbook a Plasma Active. Výchozím prostředím je Plasma Desktop, ze kterého jsou vyvíjeny ostatní verze a které je určeno pro stolní počítače a notebooky. Cílovou skupinou Plasmy Netbook jsou netbooky a Plasma Active je konstruována pro tabletové počítače, smartphony a PDA.

Do verze 4.2 byl používán jako výchozí vzhled tmavý Oxygen, dnes je výchozím vzhledem Air. Ten naopak používá světlých odstínů a průsvitných prvků.

Logo Plasmy se skládá z oranžové kapky, která značí eleganci a rychlost a tří barevných teček – programů Kicker (panel), KDesktop (plocha) a Super Karamba (miniaplikace na ploše). To byly v KDE 3 samostatné programy, v KDE  4 jejich funkci převzala Plasma. Podle jiných vysvětlení logo značí programovací jazyky: hlavní C++, ve kterém je celé KDE napsáno, a JavaScript, Python a Ruby, ve kterých mohou být psány miniaplikace. Tři tečky též poukazují na kombinaci technické dokonalosti, hezkého vzhledu a použitelnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku KDE Plasma Workspaces na anglické Wikipedii.