Pieter Aertsen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pieter Aertsen
Narození1508
Amsterdam
Úmrtí3. června 1575 (ve věku 66–67 let)
Amsterdam
Místo pohřbeníOude Kerk
Povolánímalíř
DětiPieter Pietersz starší
Aert Pietersz
Dirk Pietersz
PříbuzníPieter Pietersz II (vnuk)
Významná dílaThe Egg Dance
Butcher's Stall with the Flight into Egypt
Zátiší
Still Life with Meat and the Holy Family
A Meat Stall with the Holy Family Giving Alms
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Prodavačka zeleniny (1567) olej na dřevěné desce, 110 × 110 cm Staatliche Museen, Berlín

Pieter Aertsen (1508/1509, Amsterdam3. června 1575, Amsterdam) byl holandský malíř tvořící ve stylu severního manýrismu.

Kuchařka, olej na dřevě, 161 × 79 cm

Život[editovat | editovat zdroj]

Pieter Aertsen je také znám Dlouhý Petr, zřejmě pro svou výšku. V rodném Amsterodamu se stal žákem Allaerta Claessena. Kolem roku 1530 odešel do Antverp, do centra uměleckého života v Nizozemsku. Roku 1535 se zde stal členem gildy Sv. Lukáše – malířského cechu. V úředních knihách cechu je zapsán jako „Langhe Petr, Schilder“ – Dlouhý Petr, malíř. V roce 1542 se stal občanem Antwerp. V Atverpách Aertsen působil více než dvacet let. Dosáhl zde úspěchu i bohatství. Roku 1542 se stal se antverpským měšťanem a oženil se s Kathelijne Beuckelaar. Byl hlavou rozvětvené rodiny malířů, z nichž nejznámějším a nejtalentovanějším byl jeho synovec a zároveň žák Joachim Bueckelaer. V Antverpách dosáhl Aertsen úspěchu i bohatství, přesto se roku 1555 se vrátil do rodného Amsterodamu. Důvody návratu do rodného města nejsou známy. V Amsterodamu se opět stal vyhledávaným a uznávaným malířem, proslulým zejména svými obrazy se zvěřinou. Stal se průkopníkem nového typu obrazů, ovlivnil pozdější holandskou i vlámskou malbu 17. století. [1] Z manželství bylo počato osm dětí, z jeho třech synů se stali úspěšní malíři, Pieter Pietersz starší, Aert Pietersz a Dirk Pietersz. Mezi pozoruhodné žáky, kteří se učili v jeho dílně patří Giovanni Stradano znám také jako Jan Van der Straet či van der Straat nebo Stradanus nebo Stratensis (1523 – 11. února 1605) narozený ve Flandrech a působící hlavně ve Florencii 16. století. Z jeho synovců se velmi známými stali Huybrecht Beuckeleer a Joachim Beuckelaer. Posledně jmenovaný pokračoval v díle svého strýce a rozvíjel jeho témata a styl.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Aertsen tvořil především oltáře pro holandské kostely. Mnohé z těchto obrazů však byly zničeny při náboženských nepokojích. V době kalvínského ikonoklasmu (1566) byla řada jeho obrazů zničena. Z jeho tvorby se zachovalo jen málo. Aertsen byl jedním z prvních malířů, kteří začali malovat žánrové scény a zátiší. Pro jeho tvorbu jsou typické monumentální scény z domácího prostředí, či motivy z venkovského života, které Aertsen čerpá ze svého okolí. Na pozadí těchto výjevů se často odehrávají motivy z biblické příběhů. O rozvoj malování zátiší se zasloužil svým výtvarným ztvárněním jídla, květin a předmětů každodenního života. [2] Poté, co v roce 1550 začal Aertsen malovat díla s náboženskou tematikou ještě více ve svých dílech podtrhl obraz domácí scény. Nábytek, kuchyňské náčiní a potraviny reprodukuje s velkou dávkou autenticity a s důrazem na atmosféru a realitu. Typickým příkladem je jeho Řeznictví s útěkem do Egypta (Uppsala, 1551), které „bylo nazváno nejranějším příkladem manýristické inverze zátiší v severní malbě, ukazující „nižší“ námět mnohem výrazněji než námět nábožensky, morálně vyšší„. I v jiných jeho obrazech z trhů a domácností se stává zátiší hlavním tématem. Drobný náboženský motiv se odehrává pouze na pozadí. Nejstarší obraz Triptych s Ukřižováním (1546) bývá uváděn do souvislosti s P. Breughelem st. a tzv. brunšvickým monogramistou, který bývá ztotožňován s Janem Sandersem van Hemessenem nebo s Janem van Amstelem, Aertsenovým starším bratrem. V jeho dílech z padesátých let šestnáctého století je vidět manýristická hloubková perspektivní konstrukce. Náboženský výjev malíř umístuje do pozadí obrazu, v popředí je žánrový motiv či zátiší. Oba výjevy, přední a zadní, nejsou nijak prostorově spojeny. Velmi charakteristická pro Aertsena je postava v životní velikosti, obklopená předměty – viz Kuchařka. Své obrazy signoval iniciálami s trojúhelníkem, symbolizující tkalcovský člunek jako odkaz na otcovo zaměstnání. [1]

Významná díla[editovat | editovat zdroj]

Podle zdroje:[2]

  • Triptych s Ukřižováním, 1546
  • Kristus u Marie a Marty, 1552
  • Selská společnost, 1556
  • Kuchařka, 1559

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pieter Aertsen na anglické Wikipedii.

  1. a b ŠABOUK SPOLU S AUTORSKÝM KOLEKTIVEM, Sáva. Encyklopedie světového malířství. Příprava vydání Vladimír Fiala; redakce Jaroslav Vácha, Jaroslav Hrubý. Praha: Academia Praha, nakl. ČSAV, 1975. 376 s. S. 5/A. 
  2. a b STUKENBROCK, Christine; TÖPPER, Barbora. 1000 mistrovských děl Evropského malířství. Příprava vydání Andrea Poláčková; redakce Jan Heller. [s.l.]: Nakl. Slovart, s.r.o., 2008. ISBN 978-80-7391-129-4, ISBN 978-3-8331-2128-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]