Přeskočit na obsah

Pevnost Bahla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox světové dědictví Pevnost Bahla (arabsky: قلعة بهلاء‎), též Hisn Tamah, je pevnost poblíž stejnojmenného města Bahla v Ománu. Leží na západním okraji al Hadžaru, jihozápadně od Maskatu. Jedná se o kulturní památku, zařazenou na 11. zasedání v roce 1987 v Paříži na seznam světového dědictví UNESCO, v letech 19882004 navíc i na seznamu světového dědictví v ohrožení.

Pevnost Bahla byla postavena během 13. a 14. století. V roce 1406, za vlády imáma Machzúma Íbn al-Falláha, se stalo město Bahla hlavním městem a centrem moci dynastie Nabháníů. V roce 1610 byla dobyta a následně zbořena, a tak je v současné době zříceninou.

Hliněná hradba pevnosti dosahuje délky 10 kilometrů, na dvou stěnách byla hradba nahrazena moderní silnicí. Do zdí jsou vyřezány ornamenty. Na kraji opevnění stojí dvě mešity, obě poměrně poškozené. V zimních měsících Hadžar sužovaly těžké lijavce, a tak si pevnost z hlíny vynucovala pravidelné opravy, které skončily v 19. století, kdy Omán přišel o své kolonie, a tedy i bohatství. V posledních letech se vláda pokouší o zachování této památky.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bahla Fort na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Nejkrásnější divy světa: Kulturní památky a přírodní ráje naší planety pod záštitou UNESCO, Díl 3.. Redakce Jakoubková Alena, Dvořák David; překlad Zbavitel Dušan. Praha: Euromedia Group k.s., 2002. ISBN 80-242-0674-9. Kapitola 71, s. 150-151. 

Související články