Peter L. Bernstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Peter L. Bernstein
Narození 22. ledna 1919
Úmrtí 5. června 2009 (ve věku 90 let)
Příčina úmrtí zápal plic
Alma mater Harvardova univerzita
Horace Mann School
Povolání ekonom a pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Peter Lewyn Bernstein (22. ledna 19195. června 2009) byl americký finanční historik, ekonom a pedagog a popularizátor investičních strategií mezi širokou veřejností. Zdokonalil teorii efektivního trhu.

Bernstein vystudoval ekonomii na Harvardově univerzitě a po studiích nastoupil do new­yorské Federální rezervní banky. Během druhé světové války sloužil v letectvu, kde dosáhl hodnos­ti kapitána. Mnoho let vyučoval ekonomii jako pro­fesor na New School for Social Research v New Yorku, působil také ve sféře komerčního bankov­nictví. Osobně spravoval a zhodnocoval miliardy dolarů v osobních i institucionálních portfoliích.

V roce 1973 založil vlastní společnost Peter L. Bernstein, Inc. Společnost se za­měřuje na poradenskou činnost pro institucionální investory a firmy z celého světa. Vydává také časopis Economics & Portfolio Stratégy. Dlouhá léta působil jako člen a kurátor The Finance Committee of the College Retirement Equities Fund (CREF) a Investment Management Workshop.

Napsal deset knih z oblasti ekonomie a financí jako například The Power of Gold: The History of Obsession (v českém vydání Dějiny zlata), Capital Ideas: The Improbable Origins of Modern Wall Street, Streetwise: The Best of The Journal of Portfolio Management nebo Against The Gods: The Remarkable Story of Risk. Posledně jmenovaný titul v roce 1998 získal od American Risk and Insurance Association (ARIA) zvláštní ocenění.

Vedle knih je Bernstein autorem mnoha článků v odborných publikacích. Byl prvním editorem časopisu The Journal of Portfolio Management určeného pro investiční manažery a odborní­ky z oblasti financí a investic. Sám přispíval do časopisů The Harvard Business Review, The Wall Street Journal, The Financial Analysts Journal nebo do listu The New York Times. Je držitelem ocenění The Graham & Dodd Award, které Association for Investment Management & Research (AIMR) uděluje každoročně autorovi nejlepšího článku otištěného v The Finan­cial Analysts Journal. Tatáž asociace mu také udělila prestižní ocenění The Award for Professional Excellence.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]