Peter L. Bernstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter L. Bernstein
Narození 22. ledna 1919
Úmrtí 5. června 2009 (ve věku 90 let)
Příčina úmrtí zápal plic
Alma mater Harvardova univerzita
Horace Mann School
Harvard College
Povolání ekonom a pedagog
Zaměstnavatel Office of Strategic Services
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Peter Lewyn Bernstein (22. ledna 19195. června 2009) byl americký finanční historik, ekonom a pedagog a popularizátor investičních strategií mezi širokou veřejností. Zdokonalil teorii efektivního trhu.

Bernstein vystudoval ekonomii na Harvardově univerzitě a po studiích nastoupil do new­yorské Federální rezervní banky. Během druhé světové války sloužil v letectvu, kde dosáhl hodnos­ti kapitána. Mnoho let vyučoval ekonomii jako pro­fesor na New School for Social Research v New Yorku, působil také ve sféře komerčního bankov­nictví. Osobně spravoval a zhodnocoval miliardy dolarů v osobních i institucionálních portfoliích.

V roce 1973 založil vlastní společnost Peter L. Bernstein, Inc. Společnost se za­měřuje na poradenskou činnost pro institucionální investory a firmy z celého světa. Vydává také časopis Economics & Portfolio Stratégy. Dlouhá léta působil jako člen a kurátor The Finance Committee of the College Retirement Equities Fund (CREF) a Investment Management Workshop.

Napsal deset knih z oblasti ekonomie a financí jako například The Power of Gold: The History of Obsession (v českém vydání Dějiny zlata), Capital Ideas: The Improbable Origins of Modern Wall Street, Streetwise: The Best of The Journal of Portfolio Management nebo Against The Gods: The Remarkable Story of Risk. Posledně jmenovaný titul v roce 1998 získal od American Risk and Insurance Association (ARIA) zvláštní ocenění.

Vedle knih je Bernstein autorem mnoha článků v odborných publikacích. Byl prvním editorem časopisu The Journal of Portfolio Management určeného pro investiční manažery a odborní­ky z oblasti financí a investic. Sám přispíval do časopisů The Harvard Business Review, The Wall Street Journal, The Financial Analysts Journal nebo do listu The New York Times. Je držitelem ocenění The Graham & Dodd Award, které Association for Investment Management & Research (AIMR) uděluje každoročně autorovi nejlepšího článku otištěného v The Finan­cial Analysts Journal. Tatáž asociace mu také udělila prestižní ocenění The Award for Professional Excellence.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]