Pavel Helebrand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pavel Helebrand
Pavel Helebrand.JPG
Základní informace
Narození 25. října 1960 (58 let)
Opava
Žánry klasická hudba, opera a scénická hudba
Povolání hudební skladatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Helebrand (* 25. října 1960 v Opavě) je český hudební skladatel žijící v Ostravě.

Zaměřuje se především na autorské hudebně dramatické projekty (Jesličky svatého Františka, Čarodějnice z Babí hůry, Evangelium podle houslí, Ngoa-É, Balady, Eia Gaia!, Kytice, Jezulátko, Dekameron, O pejskovi a kočičce), které obvykle realizuje ve spolupráci s ostravskými umělci a uměleckými institucemi (Operní studio NDM, Múzická škola, členové opery a operety/muzikálu NDM, pořadatelka Ilona Kučerová, Pěvecký sbor města Klimkovic ad.). Další významnou oblastí jeho tvorby je scénická hudba. Dosud vytvořil hudbu asi ke 150 činoherním a loutkovým inscenacím, realizovaným převážně v českých a polských divadlech. Je také autorem baletů Cibuláček a Malá mořská víla. Z jeho instrumentálních děl se nejčastěji uvádějí Svity pro sólové violoncello, svita pro komorní smyčcový orchestr Z drva i krvi a Svita pro sólovou flétnu. Tvorba pro děti: Malé písničky (zpěv a klavír), Sen slečny Terezky (svita pro violoncello a klavír), Vrabci letí do světa a O vláčku Náklaďáčku (klavírní svity).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JANOTA, Dalibor; KUČERA, Jan P. Malá encyklopedie české opery. Praha, Litomyšl: Paseka, 1999. ISBN 80-7185-236-8. S. 77. (česky) 
  • ANTONÍNOVÁ, Hana. Pavel Helebrand - k profilu skladatele (bakalářská diplomová práce). Brno: Ústav hudební vědy, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita Brno, 2009. S. 112. (česky) 
  • MEDŇANSKÝ, Rudolf. Pavel Helebrand a jeho Jesličky svatého Františka (absolventská práce). Ostrava: Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, 2010. S. 100. (česky) 
  • KŘIVÁNKOVÁ, Vendula. Pavel Helebrand. Svity pro sólové violoncello (absolventská práce). Ostrava: Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, 2010. S. 36. (česky) 
  • MIČKA, Tomáš. Evangelium podle houslí Pavla Helebranda (bakalářská práce). Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, Pedagogická fakulta, Katedra hudební výchovy, 2012. S. 92. (česky) 
  • ČERNOCKÁ, Laura. Pavel Helebrand. Z drva i krvi (absolventská práce). Ostrava: Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, 2013. S. 47. (česky) 
  • ZEDNÍČEK, Michal. Hudba v životě handicapovaných se zaměřením na projekt Pavla Helebranda (absolventská práce). Ostrava : Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, 2014. S. 43. (česky)
  • TOMASZEWSKA, Ewa. Tam i z powrotem. Rzecz o lalkarskich kontaktach polsko-czechosłowackich i polsko-czesko-słowackich na Śląsku. Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2014. S. 372. (polsky)
  • Ostravská hudební kultura od konce 19. století do současnosti. Ostrava : Ostravská univerzita v Ostravě, Pedagogická fakulta, 2010. ISBN 978-80-7368-776-2. S. 298. (česky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]