Patrick Stump

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Patrick Stump
Patrick Stump v roce 2014
Patrick Stump v roce 2014
Základní informace
Rodné jméno Patrick Martin Stumph
Narození 27. dubna 1984 (31 let)
USA Evanstone (Illinois), Illinois
Žánry Pop punk, alternative rock, soul punk, dance-punk, soul, R&B, funk, punk-rock, pop
Povolání zpěvák, skladatel, kytarista, producent, herec
Nástroje kytara, piáno, bubny
Aktivní roky 2000 - současnost
Vydavatel Island Records Nervous Breakdance Media
Příbuzná
témata
Fall Out Boy Cobra Starship Gym Class Hero The Cab Panic! at the Disco Arma Angelus All Time Low
Website patrickstump.com
Významný nástroj
Gibson SG
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Patrick Stump (*27. dubna 1984 Evanstone, Illinois) vlastním jménem Patrick Vaughn Stumph je americký zpěvák, skladatel, muzikant, herec, hudební kritik a producent. Je hlavním zpěvákem ve skupině Fall Out Boy z Willmete, Illinois.

Během pauzy se věnoval sólové kariéře. Jako producent spolupracoval s The Hush Sound nebo Gym Class Heroes, kde si zazpíval i v úspěšné písni Cupid's Chokehold a Clothes off.

Při pauze skupiny Fall Out Boy v roce 2009, vydal svoje sólové debutové album Soul Punk (18. října 2011), do kterého složil všechny písně a hraje na všechny nástroje.

V roce 2013 oznámila kapela Fall Out Boy svůj návrat písní My Songs Know What You Did In The Dark (light ´em up), z alba Save Rock and Roll. V roce 2015 vydala skupina Fall Out Boy doposud své poslední album American Beauty/American Psycho.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Patrick se narodil v Evanstone, Illionis, U.S.A., rodičům Davidovi, folkovému zpěvákovi, a Patrícii (roz. Vaughn) Stumph, účetní. Má staršího bratra Kevina (slavný houslista) a má starší sestru Megan.

Vyrůstal v Glenview, v Illiois a navštěvoval Glenbrook South High School (Glenbrookská jižní vysoká škola). Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo 8 let. Vyrostl s vášní pro hudbu. Na začátku své kariéry hral na bicí v různých lokálních klubech v Chicagu. Jeho hudebnímy vzory byli Michael Jackson, Elvis Costello, Tom Waits a Nat King Cole.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Své nadání zdědil stejně tak jako jeho bratr Kevin.Když se připojil k Fall Out Boy předtím nikdy nezpíval v žádné skupině ani nebral hodiny zpěvu. Když se poprvé setkal s Joem Trohmanem tak až za delší dobu se připojil ke kapele a vzal na sebe pěvecké povinnosti.

Jeho hlas je označován jako tenor. I když on sám řekl nedávno v rozhovoru pro MTV: „Podle Wikipedie je můj hlas tenor, ale asi to není v mých silách“.

Když mu bylo 16, rozhodl se ze svého příjmení Stumph odstranit h kvůli častým chybám.

Patrick napsal většinu textů na album Take This to Your Grave, právě tak jako na debutové album Fall Out Boy's Evening Out with Your Girlfriend. Jeho texty většinou odrážejí jeho osobní pocity během studia na střední škole.

Na dalších albech začal psát texty basák Peter Wentz, který na sebe vzal veškerou textovou zodpovědnost.

Herectví[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2008, byl pozván, aby vystupoval v televizním krimi-dramatu Law & Order.Se objevil v 2. epizodě 18. řady jako Marty Dressler, pokorný zaměstnanec elektrické společnosti, kde je podezírán z únosu manželky a dcery vedoucího.

V roce 2009 natočil svůj minifilm Moustachette, který byl k vidění na filmovém festivalu. Na internetu se objevil až v roce 2011.

Hrál také v seriálu House, kde se objevuje jako laboratorní technik (17. episoda, 8. serie)

Objevuje se i v The Young Blood Chronicles, to je hudební video (minifilm), který se skládá z 11 částí a je to příběh, ve kterém hrají členové kapely Fall Out Boy. Tento „minifilm“ měl podpořit nové album Save Rock and Roll.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Patrick si vzal svou dlouholetou přítelkyni Elis Yao v rove 2012 a žijí spolu v Chicagu. 14. října 2014 se jim narodilo první dítě, syn Declan Stump.

Při pauze Fall Out Boye zhubl Patrick 30 kilogramů, kvůli zdravotním problémům, počínaje astma až po cukrovku, kterou mu diagnostikovali. Trpí vysokým tlakem a vysokým obsahem cholesterolu v krvi. Tyto problémy byly z části důvodem pauzy.

V roce 2012 byl zvolen členem National Academy of Recording Arts and Sciences v Chicagu.