Pasai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pasai, Samudera Pasai
knížectví, sultanát
kolem 1267–1521 sultanát Aceh 
geografie
Mapa
obyvatelstvo
malajština
islám, buddhismus, hinduismus
státní útvar
monarchie
státní útvary a území
předcházející:
následující:
sultanát Aceh sultanát Aceh

Pasai, také Samudera Pasai, byl městský stát na severním cípu indonéského ostrova Sumatry existující od 13. do 16. století. Vznikl kolem roku 1267. Vládci měli zpravidla titul sultán. Roku 1292 se zde několik měsíců zdržel Marco Polo. Roku byl 1521 dobyt Portugalci a poté připadl Acehu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve 13. století, v souvislosti s rozpadem Šrívidžaji a vzrůstem pirátství v jižní části Malackého průlivu, se v Indonésii střediska dálkového obchodu s Indií a Čínou přesunula na sever Sumatry. Oblast byla bohatá na zlato a dřevo, od začátku 15. století se zde pěstoval pepř. Procházel přes ni obchod mezi Indonésií a Indickým oceánem. S arabskými a indickými muslimskými kupci se šířil islám, na severní Sumatře zapustil kořeny koncem 13. století. Tehdy zde existovala knížectví Pasai a Perlak. Marco Polo zde strávil 5 měsíců, o Pasai píše ve své knize. Sultanát navštívil i ibn Battúta na cestě do Číny. V polovině 14. století na Pasai zaútočil Madžapahit. Koncem 14. století se Pasai stal bohatým obchodním střediskem, větší význam si získala (od začátku 15. století) pouze Malakka na jihozápadě Malajského poloostrova.

Ekonomický úspěch Pasaie závisel na obchodu. Muslimští kupci se účastnili vlády v Pasai od samotného počátku. Nezanedbávali ani šíření své víry, do 15. století se islám rozšířil po celé oblasti. Z Pasaie se s muslimskou kulturou šířil i místní jazyk – raná forma malajštiny – a používání upraveného arabského písma (jawi). Pod vlivem vycházejícím z Pasaie vznikaly muslimské obchodní státy na Sumatře i Jávě. Tyto státy obchodovaly s Indií i Čínou, vyvážely rýži do Malakky. Vliv muslimských kupců přiměl vládce Malakky, navzdory prestiži Šrívidžaji, přijmout islám.

Roku 1521 Pasai dobyli Portugalci, deset let po dobytí Malakky. Poté oblast připadla k Acehu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Пасай na ruské Wikipedii.