Parvoviridae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Parvoviróza)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čeleď Parvoviridae zahrnuje malé DNA viry o průměrné velikosti 18–26 nm s kubickou symetrií kapsidy a bez lipoproteinového obalu. Parvoviry jsou rezistentní k tukovým rozpouštědlům a jsou vysoce acido- a termostabilní. Ve vnějším prostředí jsou velmi odolné. Rozlišují se 3 rody – Parvovirus, Dependovirus a Densovirus.

Parvovirové infekce ptáků[editovat | editovat zdroj]

Na tuto kapitolu jsou přesměrována hesla Parvovirové infekce ptáků a AAAV.

U ptáků se vyskytují zástupci prvních dvou rodů; rod densovirus představují hmyzí parvoviry.

Parvovirózy[editovat | editovat zdroj]

Na tuto kapitolu je přesměrováno heslo parvoviróza.

Parvoviry vyvolávají u housat a kachňat kachny pižmové smrtelně probíhající onemocnění: parvovirózu housat.

U kura domácího byl také izolován parvovirus sérologicky odlišný od původce parvovirózy housat. Jeho veterinární význam není znám.

Dependovirózy[editovat | editovat zdroj]

Na tuto kapitolu je přesměrováno heslo dependoviróza.

Z rodu dependovirus jsou z hlediska diagnostického významné aviární adeno-asociované viry (AAAV): Jsou replikačně defektní a pomnožují se pouze v přítomnosti helper viru, kterým je nejčastěji adenovirus nebo herpesvirus. Jejich hospodářský, veterinární, ani zdravotní význam pro člověka není znám. AAAV se přenášejí vertikálně a jsou antigenně odlišné od ptačích adenovirů. Indukují tvorbu precipitačních protilátek a jako kontaminanta kmenů adenovirů mohou zkreslovat výsledky imunodifuzního testu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva – virové infekce. 1. vyd. Brno: ES VFU Brno, 2002. 184 s. ISBN 80-7305-436-1. 
  • SAIF, Y.M. et al. Diseases of Poultry. 11. vyd. Ames, USA: Iowa State Press, Blackwell Publ. Comp., 2003. 1231 s. ISBN 0-8138-0423-X. (anglicky)