Park w Strzelcach Opolskich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Park w Strzelcach Opolskich
LokalitaZamkowa, Strzelce Opolskie, PolskoPolsko Polsko
Zeměpisné souřadnice
Založeno1832
Kód památky22/48 a 104/84
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Park w Strzelcach Opolskich nazývaný také Park miejski w Strzelcach Opolskich, Park Zamkowy nebo Park Renardów, je městský park ve městě Strzelce Opolskie v okrese Strzelce v pohoří Chełm v Opolském vojvodství v Horním Slezsku v Polsku.[1][2][3]

Historie a popis parku[editovat | editovat zdroj]

Park w Strzelcach Opolskich byl vybudován v anglickém stylu a byl založen v roce 1832 vedle místního zámku (hrad Strzelce Opolskie) a to z rozhodnutí tehdejšího majitele města/panství, kterým byl hrabě Andrzej Maria Renard (1795-1874). Park zaujímá plochu 65 ha ve tvaru protáhlého mnohoúhelníku a původně byl z větší části oplocen zdí z vápencových kamenů. Území parku se nachází v kdysi bažinaté oblasti jižně od města. Na severu je park ohraničen zámkem a budovami podél Krakovské ulice, na západě Opolskou ulicí a na východě částečně dochovanou hradbou. Park je rozdělen na dvě části, z nichž nejstarší je tzv. malý park s ústředním motivem zříceniny zámku. Mladší částí parku je tzv. velký park, oddělený od malého parku Parkovou ulicí. Andrzej Renard si během svých studií v Anglii oblíbil tehdy módní anglické parky a následně se rozhodl postavit takový park u svého zámku. Proto vyslal do Anglie svého skušeného zahradníka jménem Schmidt, aby připravil založení parku. Schmidt se vrátil v roce 1832 a zahájil téměř třicetiletou práci na vytvoření parku. Při projektování parku radil také Eduard Petzold. V parku byly postaveny dva podélné rybníky propojené kanálem. Rybníky byly zarybněny mnoha druhy ryb a ze získané zeminy vznikly umělé kopce. Na konci druhé světové války v roce 1945 rudá armáda zámek zapálila, parkové budovy poškodila a stromořadí zdevastovala. Později se park začal pomalu obnovovat. V červenci 2021 byl park pojmenován také jako Renardův park (Park Renardów).[1][2][3][4]

Příroda a turistika v parku[editovat | editovat zdroj]

Mnohé unikátní staré listnaté stromy byly původně do parku dovezeny z okolí a zasazeny. Díky výborným podmínkám tyto stromy rostly velmi rychle, což udivovalo i samotné zahradníky. Později byly přidány i jehličnany a malý počet aklimatizovaných exotických dřevin. V parku jsou např. památné tisy červené, jeden z nejstarších smrků ztepilých v Polsku, nejvyšší jilm habrolistý v Polsku aj. V roce 2006 byla v parku vyznačena ekologická a naučná stezka Szlakiem Hrabiego Renarda (Cestou hraběte Renarda).[1][2][3][5]

Budovy v parku[editovat | editovat zdroj]

V parku byla postavena řada budov, z nichž většina již neexistuje nebo je silně poškozena. Patří k nim zámek, oranžerie, ananasovna, bažantnice, neoklasicistní chrám s architektonickými prvky připomínajícími antické Řecko, Ischlova věž, kaple-mauzoleum, lesní školka, ovocná zahrada a socha římské bohyně Ceres.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Park je celoročně volně přístupný.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Strzelecki Park Miejski: Historia odkryta na nowo. Příprava vydání kolektiv. Strzelce Opolskie: Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich, 2008. (polsky) 
  2. a b c KNOPIK, Sabina; MIELCARZ, Danuta; MIELCARZ, Henryk. Edukacja ekologiczna na ścieżkach parku miejskiego w Strzelcach Opolskich: Szlakiem Hrabiego Renarda. Struelce Opolskie: Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich (polsky) 
  3. a b c PODRÓŻE. Strzelce Opolskie - szlakiem Hrabiego Renarda [online]. 2020-09-06 [cit. 2023-09-26]. Dostupné online. (polsky) 
  4. Brama zamkowa - Strzelce Opolskie - Poznaj historię. www.poznajhistorie.pl [online]. [cit. 2023-12-25]. Dostupné online. 
  5. PACYNIAK, Cezary. Najstarsze drzewa w Polsce. [s.l.]: Przewodnik, Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992. ISBN 83-7005-199-5. (polsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]