Přeskočit na obsah

Paraguay (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paraguay
Řeka u Asunciónu
Řeka u Asunciónu
Základní informace
Délka toku2 200 km
Plocha povodí1 150 000 km²
Průměrný průtok4 000 m³/s
SvětadílJižní Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
ArgentinaArgentina Argentina (Formosa, Chaco), BolívieBolívie Bolívie, BrazílieBrazílie Brazílie (Mato Grosso, Mato Grosso do Sul), ParaguayParaguay Paraguay
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Paraná
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paraguay (španělsky Río Paraguay, portugalsky Rio Paraguai, guaraní Ysyry Paraguái) je řeka v Jižní Americe, pravý přítok řeky Paraná. Protéká Brazílií (státy Mato Grosso, Mato Grosso do Sul) a Paraguayí a částečně tvoří jejich státní hranici s Bolívií a Argentinou (provincie Formosa, Chaco). Je 2 200 km dlouhá[zdroj?] (podle jiných zdrojů 2 621 km[1]). Povodí má rozlohu 1 150 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v severozápadní části Brazilské vysočiny. Teče převážně na jih a protéká rozsáhlou bažinatou propadlinou Pantanal a nížinnou částí Gran Chaca. Hlavní přítoky jsou Rio Verde, Pilcomayo a Bermejo. Koryto řeky je členité a vytváří četné písečné mělčiny a ostrovy, které ztěžují lodní dopravu. Šířka řeky na středním toku dosahuje 300 až 600 m a na dolním toku 1 až 1,5 km při hloubce 10 až 20 m.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

V období sucha (červenec, srpen) mnohé řeky v povodí Paraguaye vysychají a jen největší přítoky přinášejí vodu. Na jaře a především v létě v období dešťů (tj. od října do dubna) mají přítoky hodně vody, rozlévají se do okolí a zatápějí široká prostranství. Tyto povodně zasahují vlastní řeku Paraguay až v květnu a červnu. Díky tomu má na dolním toku dostatek vody po celý rok. Průměrný roční průtok u Asunciónu činí 2 940 m³/s a v ústí 4 000 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Řeka je hlavní transportní magistrálou Paraguaye. Pravidelné prohlubování koryta umožňuje lodím s ponorem až 2 m plout až do města Concepción a lodím s menším ponorem až do města Corumbá. Do Asunciónu mohou proplouvat oceánské lodě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VARIS, Olli; TORTAJADA, Cecilia; BISWAS, Asit K. Management of Transboundary Rivers and Lakes. [s.l.]: Springer Science & Business Media 316 s. Dostupné online. ISBN 9783540749288. (anglicky) Google-Books-ID: Z3ilzosWx4wC. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]