Paraguay (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paraguay
Řeka u Asunciónu
Řeka u Asunciónu
Základní informace
Délka toku 2 200 km
Plocha povodí 1 150 000 km²
Průměrný průtok 4 000 m³/s
Světadíl Jižní Amerika
Pramen
Brazilská vysočina
14°19′12″ j. š., 56°44′8″ z. d.
Ústí
Paraná
27°17′24,1″ j. š., 58°36′26,11″ z. d.
Protéká
ArgentinaArgentina Argentina (Formosa), BolívieBolívie Bolívie, BrazílieBrazílie Brazílie (Mato Grosso, Mato Grosso do Sul), ParaguayParaguay Paraguay
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Paraná
Riodelaplatabasinmap.png

Souřadnice: 14°19′12″ j. š., 56°44′8″ z. d.

Paraguay (španělsky Río Paraguay, portugalsky Rio Paraguai, guaraní Ysyry Paraguái) je řeka v Jižní Americe, pravý přítok řeky Paraná. Protéká Brazílií (státy Mato Grosso, Mato Grosso do Sul) a Paraguayí a částečně tvoří jejich státní hranici s Bolívií a Argentinou (provincie Formosa). Je 2 200 km dlouhá (podle některých zdrojů až 2 500 km). Povodí má rozlohu 1 150 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v severozápadní části Brazilské vysočiny. Teče převážně na jih a protéká rozsáhlou bažinatou propadlinou Pantanal a nížinnou částí Gran Chaca. Hlavní přítoky jsou Rio Verde, Pilcomayo a Bermejo. Koryto řeky je členité a vytváří četné písečné mělčiny a ostrovy, které ztěžují lodní dopravu. Šířka řeky na středním toku dosahuje 300 až 600 m a na dolním toku 1 až 1,5 km při hloubce 10 až 20 m.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

V období sucha (červenec, srpen) mnohé řeky v povodí Paraguaye vysychají a jen největší přítoky přinášejí vodu. Na jaře a především v létě v období dešťů (tj. od října do dubna) mají přítoky hodně vody, rozlévají se do okolí a zatápějí široká prostranství. Tyto povodně zasahují vlastní řeku Paraguay až v květnu a červnu. Díky tomu má na dolním toku dostatek vody po celý rok. Průměrný roční průtok u Asunciónu činí 2 940 m³/s a v ústí 4 000 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Řeka je hlavní transportní magistrálou Paraguaye. Pravidelné prohlubování koryta umožňuje lodím s ponorem až 2 m plout až do města Concepción a lodím s menším ponorem až do města Corumbá. Do Asunciónu mohou proplouvat oceánské lodě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]