Papežský institut Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Papežský institut Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny
Datum založení 1981
www.johnpaulii.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Papežský institut Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny ((latinsky) Pontificium Institutum Joannes Paulus II Studiorum Matrimonii ac Familiae, (italsky) Pontificio Istituto Giovanni Paolo II per studi su matrimonio e famiglia) je institut univerzitního typu zřízený římskokatolickou církví v Římě.

Dějiny, právní podstata a poslání Institutu[editovat | editovat zdroj]

Ustanovení nového institutu oznámil papež Jan Pavel II. na generální audienci ve středu 13. května 1981, kdy také zveřejnil své rozhodnutí o vzniku Papežské rady pro rodinu.[1] Definitivní právní podobu dostal Institut apoštolskou konstitucí Magnum matrimonii sacramentum z října 1982.[2] Institut je veden přímo hierarchií katolické církve, jeho velkým kancléřem je Generální vikář Jeho svatosti pro diecézi Řím. Až do roku 2006 byl jeho prezidentem vždy rektor Papežské lateránské univerzity (PUL), až Benedikt XVI. dal institutu jeho autonomii i tím, že jmenoval prezidentem Mons. Livia Melinu, jinou osobu, než je rektor PUL.

Úkolem institutu je zajišťovat, "aby pravda o manželství a rodině byla zkoumána stále vědečtější metodou a aby laici, řeholníci a kněží mohli přijmout v této oblasti vědeckou formaci jak filozofickou a teologickou, tak i v oblasti věd o člověku, aby se jejich pastorační a církevní služba odvíjela vhodněji a účinněji k dobru Božího lidu."[3] Institut uděluje z vlastního práva následující tituly:

  • Master v oblasti plodnosti a manželské sexuality
  • Master v oblasti bioetiky a formace
  • Diplomový kurz v oblasti pastorace rodin
  • Master ve vědách o manželství a rodině
  • Licenciát teologie manželství a rodiny
  • Doktorát z teologie se specializací na teologii manželství a rodiny

Institut vydává vědecké periodikum Anthropotes.

Sekce institutu[editovat | editovat zdroj]

Ústřední sekce má sídlo v Římě, v budově Papežské lateránské univerzity, ale kromě toho má také šest zahraničních sekcí:

Mimoto je institut také přítomen prostřednictvím přidruženého centra:

Každá z mezinárodních sekcí je vedena vicekancléřem, jímž je biskup diecéze, ve které má daná sekce sídlo, a vlastním viceprezidentem, jmenovaným z řádných profesorů.

Seznam prezidentů Papežského institutu Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Generální audience Jana Pavla II. ve středu 13. května 1981.
  2. Jan Pavel II., apoštolská konstituce Magnum matrimoniii sacramentum k definitivní právní formě Papežského institutu pro studium manželství a rodiny, Řím u sv. Petra 7. října 1982.
  3. Jan Pavel II., apoštolská konstituce Magnum matrimoniii sacramentum k definitivní právní formě Papežského institutu pro studium manželství a rodiny, Řím u sv. Petra 7. října 1982, n. 3.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]