Přeskočit na obsah

Památník horníkům hrdinům z národněosvobozeneckého boje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Památník v roce 2011.
Boční pohled

Památník horníkům hrdinům z národněosvobozeneckého boje (srbsky v cyrilici Споменик рударима јунацима из Народноослободилачке борбе, v latince Spomenik rudarima junacima iz Narodnooslobodilačke borbe, albánsky Përmendorja i minatorëve dhe heronjve nga lufta nacional-çlirimtare) se nachází v Severní Mitrovici na severu Kosova.

Památník byl vybudován v brutalistickém stylu v roce 1973 v parku na kopci nad tehdejším městem Kosovska Mitrovica, od 2013 částí obce Severní Mitrovica. V době svého vzniku byl také znám jako památník srbským a albánským partyzánům. Byl vybudován na jejich počest v období socialistické Jugoslávie, která rozvíjela kult partyzánského hnutí. Památník vznikl podle návrhu architekta Bogdana Bogdanoviće.

První myšlenka na vybudování památníku partyzánům z Kosova se objevila v roce 1959, na den 20. výročí velké stávky v dole Trepča. Právě pracovníci tohoto kombinátu a horníci ze severu Kosova zde zformovali tzv. Hornickou partyzánskou četu, která na severu dnešního Kosova vedla boje proti okupačním vojskům.

Památník je vysoký 19 metrů. Tvoří jej tři prvky: Dva zužující se kuželové sloupy a struktura připomínající svým tvarem koryto. V minulosti byly boční stěny památníku obloženy mědí a dekorativními prvky, které se do dnešních dob nedochovaly. Sloupy mají představovat dvě národnosti žijící v Kosovu a vrchní prvek poté představuje jejich jednotu v protifašistickém boji. Pod památníkem se nachází několik pamětních desek a kenotaf připomínající válečné oběti v srbštině i albánštině.

Památník není zákonem chráněnou památkou podle kosovských zákonů, nicméně není na rozdíl od jiných staveb z dob existence socialistické Jugoslávie vážněji poškozen.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Споменик_рударима_јунацима_из_НОБ na srbské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]