Severní Mitrovica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Severní Mitrovica
Mitrovica e Veriut
Kostel v Severní Mitrovici
Kostel v Severní Mitrovici
Poloha
Souřadnice
StátKosovoKosovo Kosovo
OkruhKosovskomitrovický
Severní Mitrovica
Severní Mitrovica
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha11 km²
Počet obyvatel29 460 (2014)
Hustota zalidnění2 678,2 obyv./km²
Etnické složeníSrbové, Albánci
Správa
Statusměsto
StarostaGoran Rakić
Vznik2013
Oficiální webkk.rks-gov.net/mnao/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Severní Mitrovica nebo Severokosovska Mitrovica (srbsky Ceвepнa Косовска Митровица, Severna Kosovska Mitrovica či jen Severna Mitrovica, albánsky Mitrovica e Veriut či Mitrovicë Veriore) je město v Kosovskomitrovickém okruhu v Kosovu. Má rozlohu 11 km2 a k roku 2015 zde žilo 29 460 obyvatel s tímto etnickým složením: 76,6% Srbové, 16,6% Albánci a 6,8% ostatní, včetně Bosňanů, Romů, Goranů a Turků.[1]

Severní Mitrovica je součástí Severního Kosova, regionu s etnicky srbskou většinou, který funguje do značné míry autonomně od zbytku Kosova s etnicky albánskou většinou. Město vzniklo v roce 2013 po krizi v Severním Kosovu,[2][3] předtím byla částí města Kosovská Mitrovica, rozděleného řekou Ibar.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

V severní části Mitrovice (zvuk poslech; dříve "Kosovska Mitrovica") se dříve běžně označovala jako "Severní Kosovská Mitrovica" (srbsky Северна Косовска Митровица), nicméně později se severní část nazývá jednoduše Severní Mitrovica (albánsky Mitrovica e Veriut , srbsky Северна Митровица).

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Mitrovici, se Severní Mitrovicí v pozadí, pevnost Zvečan na hoře vlevo a průmyslový komplex Miniera e Trepçës napravo.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Město bylo oficiálně součástí Mitrovice až do jeho oficiálního oddělení v roce 2013. Rozdělení přišlo jako výsledek severokosovské krize, po vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku v roce 2008. Obec byla uznána vládou Kosova v roce 2013 před místními volbami v Kosovu.

Město sloužilo jako de facto hlavní město regionu Severní Kosovo, který odmítl spolupracovat s orgány Kosovské republiky. Proto místní Srbové vytvořili Shromáždění společenství obcí, podporované pouze Srbskem. Nicméně s podpisem dohody v roce 2013 v Bruselu mezi vládami Kosova a Srbska, Srbsko oficiálně upustilo od své podpory pro vytvoření, a souhlasilo vytvořit nové Společenství srbských obcí, sdružení obcí se srbskou většinou v Kosovu.[4] Jeho vytvoření nebude mít žádnou legislativní pravomoc a soudní orgány budou integrovány a provozovány v právním rámci Kosova.[5]

Kultura a vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Severní Mitrovica v současné době představuje nejdůležitější politické, kulturní, vzdělávací a zdravotní centrum pro Srby v Kosovu. Jde o největší městskou oblast v Kosovu, kde jsou Srbové etnickou většinou. V oblasti se nalézá Prištinská univerzita (Univerzitet u Prištini), která byla přemístěna z Prištiny do Mitrovice během kosovské války. Je to jedna z mála srbských mluvící akademických institucí v Kosovu.[zdroj?] V roce 2013 po listopadových volbách v Kosovu, se Severní Mitrovica oficiálně stala samostatnou obcí.[6]

V parku nad obcí leží známý Památník horníkům hrdinům z národněosvobozeneckého boje z roku 1973 jako památník srbským a albánským partyzánům.

Sport[editovat | editovat zdroj]

FK Partizan Kosovska Mitrovica, FK Trepča Sever a Rudar Kosovska Mitrovica jsou fotbalové kluby, které působí v této části města. FK Partizan se sloučila s FK Trepča. V současné době FK Trepča hraje v Srbsku fotbalovou čtvrtou třídu ligy Zona Morava u fudbalu, zatímco FK Rudar Kosovska Mitrovica hraje první fotbalovou ligu v Severním Kosovu (Liga Severnog Kosova/Лига Северног Косова).

Známé osoby[editovat | editovat zdroj]

 • Aleksandar Čanović, srbský fotbalista.
 • Nikola Lazetić, bývalý srbský fotbalista.
 • Žarko Lazetić, bývalý srbský fotbalista.
 • Milan Bisevac, srbský mezinárodní fotbalista.
 • Miloš Krasić, srbský mezinárodní fotbalista.
 • Darko Spalević, bývalý srbský fotbalista.
 • Borislav Stevanović, bývalý srbský fotbalista
 • Stevan Stojanović, bývalý srbský fotbalista, který vyhrál Evropský pohár FK Crvena zvezda v roce 1991.
 • Nevena Božović, srbská zpěvačka

Související články[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku North Mitrovica na anglické Wikipedii.

 1. Profile of Mitrovica/Mitrovicë North. www.osce.org [online]. [cit. 2022-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. 2013 Elections in Kosovo: North Mitrovica, a separate municipality [online]. KQZ-Ks [cit. 2015-01-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-01-08. (anglicky) 
 3. 2013 Kosovo Elections (Page 38): North Mitrovica [online]. [cit. 2015-01-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-01-09. (anglicky) 
 4. Community of Serb Municipalities in Kosovo to be formed [online]. [cit. 2016-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-03. 
 5. Brussels Agreement 2013 [online]. tekst Predloga sporazuma.pdf Dostupné online. 
 6. Official website [online]. [cit. 2016-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]