P. C. Chang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
P. C. Chang
Narození22. dubna 1892
Tchien-ťin
Úmrtí9. července 1957 (ve věku 65 let)
New Jersey
Alma materKolumbijská univerzita
Clark University
Povolánídiplomat, spisovatel, lidskoprávní aktivista a filozof
ZaměstnavateléChicagská univerzita
univerzita Čching-chua
DětiRuth Hsin-Yueh Cheng
PříbuzníZhang Boling (sourozenec)
Funkcečlen Národní politické rady
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

P. C. Chang (celým jménem Peng Chun Chang, 22. dubna 1892, Tchien-ťin9. července 1957, New Jersey) byl čínský akademik, dramatik, filozof a aktivista za lidská práva.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

P. C. Chang se narodil v Tianjinu v Číně v dubnu 1892 a jeho mladší bratr byl Čang Po-linga , zakladatel univerzity Nankai. Peng Chun Chang získal bakalářský titul na Clark University , Worcester, Massachusetts v roce 1913, a PhD na Kolumbijské univerzitě , kde studoval u významného filozofa a pedagoga Johna Deweyho. Během studií studoval Chang literaturu a divadlo. Produkoval několik her, včetně původní verze Hua Mulan . Po ukončení studia se vrátil do Číny a stal se profesorem vyučování a hraní divadla na univerzitě Nankai v Tianjin , kde také vyučoval filozofii a stal se významným učencem čínského tradičního dramatu. Mnoho z jeho žáků se stalo slavnými dramatiky.  Stal se členem okruhu Mei Lanfanga , předního interpreta Pekingské opery .V roce 1930 řídil turné čínského klasického divadla do Severní Ameriky a v roce 1935 do Sovětského svazu.

Po invazi Japonska do Číny v roce 1937 se Chang připojil k protijaponskému odporu v Nankai. Když tam Japonci dorazili, uprchl v přestrojení za ženu. Čínská vláda ho zaměstnala, aby pomáhal při prosazování povědomí v Evropě a Americe o masakru v Nankingu .  Chang později vyučoval na University of Chicago .

Chang se stal diplomatem na plný úvazek v roce 1942 a sloužil jako zástupce Číny v Turecku . Byl nadšeným propagátorem čínské kultury. V Turecku přednášel o vzájemných vlivech a společných rysech mezi islámskou a čínskou kulturou a vztahu konfucianismu a islámu .  Po válce byl Chang čínským zástupcem na konferenci, která vytvořila Všeobecnou deklaraci lidských práv . Chang odstoupil z OSN v roce 1952 kvůli zhoršujícímu se srdečnímu stavu a zemřel v roce 1957.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku P. C. Chang na anglické Wikipedii.