Přístav volá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přístav volá
AutorJaroslav Foglar
Původní názevModrý život Jiřího Dražana
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
VydavatelMelantrich
Datum vydání1934
Předchozí a následující díl
Boj o první místo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přístav volá (původně Modrý život Jiřího Dražana) je první vydaná kniha Jaroslava Foglara. Byla vydána v listopadu roku 1934 nakladatelstvím Melantrich poté, co se umístila spolu s knihami dalších dvou autorů (Josef Hejduk, J. V. Pleva) na prvním místě soutěže o nejlepší knihu pro mládež. Do soutěže bylo přihlášeno 68 prací. Tři vítězové si rozdělil částku 10 000 Kč. Změnu názvu knihy si pro knižní vydání vyžádala redakce Melantrichu.[1]

Kniha je třetím románem, který Jaroslav Foglar napsal. Prvním byl Hoši od Bobří řeky, druhým Boj o první místo. Tyto dva vycházely sice na pokračování v časopisech dříve, knižně však vyšly později než Přístav volá.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina Jirka Dražan stále hledá nějaké dobrodružství. Nemá však žádného parťáka, se kterým by mohl něco podnikat. Všichni kluci z ulice jsou moc pohodlní. Jako jediný se chce s Jirkou kamarádit Tonda Pazdera, o toho ale Jirka nemá zájem. Jednoho dne zajde Jirka až do Přístavní čtvrti, kde se seznámí s partou. S ní potom podniká mnoho věcí, avšak jednou mu nabídnou účast na vloupání. To ho znechutí natolik, že z party odejde. Místo toho se začne přátelit s Láďou Vilemínem, kterého parta pronásledovala a napadala. Láďa Jirkovi ukáže svůj „Modrý život“, pravidla života moderního šlechtice. Jirkovi se myšlenka zalíbí a hned ji napodobí. Později se Láďa musí s Jirkou rozloučit, protože se jeho rodiče stěhují do Dánska. Loučení je bolestivé, ale Jirkovi zůstává vzpomínka na věrného kamaráda a na "Modrý život". A také díky odstěhování Ládi ocení přátelství s Tondou Pazderou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOSEK-WINDY, Václav. Jestřábí perutě (Povídání o foglarovkách). Praha: Olympia, 1999. 236 s. ISBN 80-7033-618-8. S. 28–9. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NOSEK-WINDY, Václav: Jestřábí perutě (Povídání o foglarovkách), Olympia, Praha, 1999, 236 s., ISBN 80-86289-12-5