Přeskočit na obsah

Příběhy pilota Pirxe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příběhy pilota Pirxe
AutorStanisław Lem
Původní názevOpowieści o pilocie Pirxie
PřekladatelOldřich Rafaj
Jaroslav Simonides
Lenka Stachová
Obálku navrhlPavel Hrach
ZeměPolsko
Jazykpolština
EdiceKlub čtenářů č. 431
Žánrsci-fi povídky
VydavatelWydawnictwo Literackie
Datum vydání1968 [1]
Český vydavatelOdeon
Česky vydáno1978 [1]
Typ médiatištěné, vázané
Počet stran288
Náklad56 000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příběhy pilota Pirxe (v polském originálu Opowieści o pilocie Pirxie) je povídková kniha z žánru sci-fi z roku 1968 polského spisovatele Stanisława Lema.[1]

Jde o soubor devíti krátkých vědeckofantastických povídek, které spojuje literární postava astronavigátora a pilota kosmických raket Pirxe. První tři povídky „Test“, „Patrola“ a „Albatros“ byly jejím autorem poprvé zveřejněny již v knize Invaze z Aldebaranu v roce 1959, další tři povídky „Lov“, „Neštěstí“ a „Pirxovo vyprávění“ byly vydány v knize Lov z roku 1965 (česky vyšla v roce 1969), další vznikaly postupně později, do češtiny nebyly všechny doposud přeloženy.

Životní osudy hlavního hrdiny zde sledujeme od jeho mládí a studií na kosmické pilotní, navigátorské a kadetní škole až po dobu jeho mužné zralosti, kdy se stal výborným pilotem a kapitánem hvězdných korábů.

Seznam povídek

[editovat | editovat zdroj]
 1. „Test“ - povídka z Pirxových studií na kadetní škole, kdy prochází prvním simulovaným testem odolnosti, dovedností i statečnosti.
 2. „Podmíněný reflex“ - povídka o Pirxově studijním pobytu na Měsíci, kdy zkoumá záhadu předchozího úmrtí dvou vědců pobývajících na odlehlé měsíční základně.
 3. „Patrola“ - povídka o nebezpečné chybě v elektronickém systému řízení rakety, kterou Pirx objeví a zachrání sebe sama.
 4. „Albatros“ - povídka o kosmické havárii rakety Albatros, které letí na pomoc obří turistický vesmírný koráb Titan společnosti Transgalaktik.
 5. „Terminus“ - povídka o starém robotovi určeném pro údržbu jaderného reaktoru, který přežil havárii rakety a napůl se zbláznil.
 6. „Lov“ - povídka o pomyslném "lovu" resp. zneškodnění nebezpečného důlního robota na Měsíci, který se porouchal při pádu roje meteoritů na měsíční povrch.
 7. „Neštěstí“ - povídka o průzkumu neznámé planety a záhadně zmizelém robotovi.
 8. „Ananké“ - příběh o nečekané havárii zbrusu nové velké dopravní rakety při jejím přistání na Marsu a o vyšetřování této havárie.
 9. „Pirxovo vyprávění“ - vyprávění o neočekávaném setkání s neznámou kosmickou lodí mimozemšťanů.

V polském originálu je povídka „Přelíčení“ (česky ve sborníku „Pánův hlas“).

Popis povídek

[editovat | editovat zdroj]

Příběh líčí Pirxův první simulovaný let v raketě ze Země na Měsíc v dobách jeho pilotních studií.

Podmíněný reflex

[editovat | editovat zdroj]

Povídka vypráví o Pirxově studijní praxi na odlehlé vědecké základně ležící na odvrácené straně Měsíce, kde před nedávnem tragicky a nevysvětlitelně zahynuli dva vědci. Pirxovi se podaří jejich záhadnou smrt vysvětlit.

Pirx patroluje v odlehlé části Sluneční soustavy. Na obrazovce se mu začne objevovat záhadný objekt, který málem způsobí jeho smrt a záhubu jeho rakety. Pirx však nakonec přežije a záhada se posléze vyřeší, neboť se zjistí, že šlo o doposud neznámou technickou závadu v elektronickém systému rakety, která měla zničující vliv na psychiku kosmických pilotů patrolujících osaměle v odlehlé části Sluneční soustavy.

Příběh banální pracovní cesty turistickou kosmickou lodí Titan společnosti Trangalaktik se změní v dramatické líčení záchrany posádky z havarované rakety jménem Albatros a následně i z rakety Drak, která Albatrosu letěla na pomoc.

Pirx pilotuje starou nákladní raketu, která byla opravena po kosmické havárii, cestu mu komplikuje nejen pochybná posádka a celkový špatný technický stav stroje ale i starý robot, který se "zbláznil" v době kosmické havárie.

Pirx na Měsíci pronásleduje porouchaného důlního robota, který začal být agresivní a lidem nebezpečný poté, co přežil pád meteoritického roje na měsíční povrch.

Neštěstí

[editovat | editovat zdroj]

Pirx s několika dalšími lidmi prozkoumává neznámou planetu Jota/116/47, Proxima Vodnář a řeší problém neočekávaně zmizelého průzkumného robota, který sám sebe zničil nedovoleným skokem ze skály na skálu.

Pirx úspěšně vyřeší záhadu neočekávané havárie nové obří rakety, která vůbec poprvé měla přistát na Marsu v dobách jeho prvopočáteční lidské kolonizace.

Pirxovo vyprávění

[editovat | editovat zdroj]

Příběh líčí neočekávanou událost, kdy se Pirx při cestě od Merkuru zničehonic setká s velkou a prastarou kosmickou lodí mimozemšťanů. Shoda nepříznivých okolností mu však vůbec nedovolí tuto loď sledovat, ba ani nafilmovat či nahlásit své pozorování na základnu.

Filmové zpracování

[editovat | editovat zdroj]
 1. a b c NEFF, Ondřej; OLŠA, Jaroslav. Encyklopedie literatury science fiction. Praha: AFSF, 1995. ISBN 80-85390-33-7. Kapitola Stanisław Lem, s. 297–300. 
 2. Zkouška pilota Pirxe [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]