Pásmo ISM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pásma ISM (industrial, scientific and medical) jsou pásma pro rádiové vysílání v oborech průmyslovém, vědeckém a zdravotnickém. Jsou to pásma volná, což znamená že je v nich při použití homologovaného (schváleného) zařízení dovolen provoz bez licenčních poplatků, avšak bez garance proti rušení. Zároveň je provoz takovýchto zařízeních regulován generálními licencemi, které vydává Český telekomunikační úřad (dřívější GL-12/R/2000 a GL-30/R/2000, pro vysílací zařízení krátkého dosahu aktuálně platí všeobecné oprávnění VO-R/10/11-2016-13 [1]).

Tato pásma používají např. radioamatéři nebo vysílačky RC modelů apod., vedle těchto využití se využívají také komerčně.

Historicky k vyhrazení jednotných pásem ISM došlo právě kvůli potřebě regulovat komerční využití a omezit ho jen na určené kmitočty. Především průmysl a medicína úspěšně využívají radiofrekvenční ohřev případně přenos dat nebo energie na krátké vzdálenosti. Příkladem zařízení pracujících s velkými výkony je vysokofrekvenční ohřev a svařování plastických hmot, budiče CO2 laserů nebo prohřívání a hypertermické ošetření tkání.

Nejznámějším přístrojem pracujícím v ISM pásmu (2,45 GHz) je mikrovlnná trouba.

Protože výkonová zařízení pro radiofrekvenční (RF) ohřev nejsou příliš rozšířená a jejich vyzařování je většinou dosti odstíněné, využívají se tato průmyslová pásma i pro komunikační účely -tzv. zařízeními malého dosahu (SRD, short range devices). Příkladem jsou RF štítky (RFID) v obchodech i ve výrobě, přenos údajů od bezdrátových teploměrů, požárních hlásičů nebo od čidel vloupání, dálkové ovládání, radarové hlásiče pohybu (24 GHz), přenos obrazu, WLAN (WiFi sítě) a další.

Komerční využití[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Využívání vymezených rádiových kmitočtů | Český telekomunikační úřad. www.ctu.cz [online]. [cit. 2017-06-19]. Dostupné online. (česky)