Pál Szinyei Merse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Faun merse.jpg
Pál Szinyei Merse
Narození 4. července 1845
Szinyeújfalu dnes Chminianska Nová Ves, Slovensko, (Uhersko)
Úmrtí 2. února 1920
Jarovnice dříve Jernye, Slovensko, (Československo)
Alma mater Akademie výtvarných umění
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pál Szinyei Merse od Wilhelma Leibla, 1869.

Pál Szinyei Merse (též Paul von Szinyei-Merse nebo Szinyei Merse Pál) (4. července 1845, Chminianska Nová Ves2. února 1920, Jarovnice) byl uherský (maďarský) malíř. Patřil k průkopníkům impresionismu v Uhersku a celé střední Evropě.

Malířství studoval na Akademii v Mnichově u Sándora Wagnera a od roku 1867 u Karla von Piloty.
Jeho nejdůležitější dílo Snídaně v přírodě(1872-73)zůstalo nepochopeno jeho současníky. Proto se Pál Merse stahuje do ústraní a na čas přestává malovat. žije životem uherského šlechtice a zasedá v uherském parlamentu (1879-1901). Po svém více než dvacetiletém angažmá v parlamentu se opět věnuje umění. Slaví úspěchy v Paříži, Mnichově, Berlíně i Římě a jeho přátelé jej i přesvědčí, aby svou Snídani vystavil znovu v Budapešti a ona je publikem přijata s nadšením. V rámci impresionismu vyvíjí svůj osobitý styl typický hrou s barvami a se světlem. Roku 1905 se stává ředitelem Akademie výtvarných umění v Budapešti. Zakládé první uherskou Společnost moderního umění a Kroužek uherských impresionistů. Hned po jeho smrti v roce 1920 zakládají jeho studenti Společnost Szenei Merse, která měla pak na umění v Maďarsku vliv v době mezi světovými válkami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pavol Szinyei Merse na slovenské Wikipedii a Pál Szinyei Merse na německé Wikipedii.