Přeskočit na obsah

Ozurgeti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ozurgeti
ოზურგეთი
Ozurgeti – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška80 m n. m.
Časové pásmoUTC+04:00
StátGruzieGruzie Gruzie
Ozurgeti
Ozurgeti
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha22,1 km²
Počet obyvatel14 211 (2023)[1]
Hustota zalidnění642,7 obyv./km²
Správa
PSČ3500
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ozurgeti (gruzínsky: ოზურგეთი) je město v jihozápadní Gruzii a je centrem západogruzínského regionu Gurie. Žije v něm kolem 18 tisíc obyvatel. Nachází se 60 km severovýchodně od Batumi, 45 km jihovýchodně od Poti a 90 km jihozápadně od Kutaisi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starý znak města

Roku 1840 je Ozurgeti povýšeno na město a stává se šlechtickým sídlem v regionu Gurie, který byl tou dobou součástí kutaiské gubernie. 16. července 1854 zde došlo k bitvě mezi tureckou a ruskou armádou, vedenou Gruzíncem Ivanem Andronikašvilim, a zajistil tak pro Ruské impérium Mingrelii. Od roku 1934 do 1989 neslo město název "Macharadze" podle gruzínského komunistického činovníka Filipa Macharadzeho.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnější památky jsou v centru Ozurgeti. Dominuje zde místní kostel gruzínské církve, který se nachází mezi městským parkem a budovou divadla. V Ozurgeti se nachází také městské muzeum s výstavou cenných archeologických artefaktů, sbírkou historických mincí, sbírkou nejrůznějších historických reprezentativních předmětů (vlajky, štíty, znaky) a sbírkou uměleckých předmětů a historických dokumentů.[2]

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Náměstí v Ozurgeti

Ozurgeti bývala vždy zemědělskou oblastí, kde obyvatelé chovali hospodářská zvířata pro maso, kůži a mléko a pěstovali brambory a zeleninu. Západní Gruzie však byla posledních 150 let známá hlavně pěstováním kvalitního čaje, jehož první sazenice byly dovezeny z Číny gruzínskými cestovateli z řad šlechty přímo do Ozurgeti. Pro jeho pěstování zde panují ideální podmínky. Produkce sice nebyla nikdy velká, ale po začlenění Gruzie do Sovětského svazu a potom hlavně od 50. let byla zavedena masová produkce, která měla zásobovat čajem celý SSSR, a v Ozurgeti vznikly továrny na zpracování čaje. Nedostatkem však byla masovost na úkor kvality, která povážlivě klesla. Po obnovení nezávislosti Gruzie došlo kvůli ekonomickým potížím, válce a ztrátě dobré pověsti (kvalita) k takřka úplnému zastavení produkce čaje, továrny zkrachovaly a čajové plantáže v okolí Ozurgeti zpustly. Díky zahraniční pomoci a podnikání místních živnostníků se daří pomalu produkci čaje, tentokráte zaměřené na kvalitu, ruční práci a obnovení dobré pověsti gruzínského čaje, obnovit.[3]

Průmysl je ve městě minimální. Nachází se zde pouze továrny potravinářské, na výrobu konzerv a na výrobu železobetonu. Ozurgeti a okolí nejvíce trpí špatnou infrastrukturou, chudobou a až 30% nezaměstnaností.

Ve městě sídlí fotbalový klub FC Mercchali Ozurgeti.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V Ozurgeti se nachází nádraží na železniční trati mezi Tbilisi a Batumi. Od roku 1980 do 2006 ve městě fungovala trolejbusová doprava. Dnes převažuje autobusová doprava nebo doprava maršrutkami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online.
  2. www.georgianmuseums.ge[nedostupný zdroj] - Ozurgetské muzeum historie
  3. aktualne.centrum.cz - Do Gruzie se vrací kvalitní čaj ;Karla Štěpánková; 19.12.2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]