Přeskočit na obsah

Označení původu zboží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Papričky AOC z Espelette s označením původu

Označení původu zboží je zapsané označení původu (Appellation d'origine contrôlée, zkr. AOC), registrované ochranné označení původu zemědělských produktů z frankofonních oblastí (Francie a Švýcarska), např. víno, sýr, máslo a dalších.[1] Spolu s chráněným zeměpisným označením (Indication géographique protégée) jsou garancí tradičního původu francouzských nebo švýcarských potravinových výrobků. Oba jsou uznávány jako součást evropského Chráněného označení původu (Appellation d'origine protégée, zkr. AOP).

Význam označení[editovat | editovat zdroj]

Označení původu není obchodní značka, nýbrž plní funkci oficiální certifikace kvality zaručené organizací závislou na ministerstvu zemědělství daného státu a sankcionovanou podle trestního zákoníku.

Typy AOC[editovat | editovat zdroj]

AOC (Appellation d'origine contrôlée) identifikují produkt, autenticitu a typickost zeměpisného původu. Slouží jako garant kvality a charakteristiky, území původu, know-how výrobce (u produktů jako víno, cidre, sýry, ovoce a zelenina, mléčné výrobky, med atd.), podle jeho původního známého složení, pracovního postupu a názvu, které jsou příliš starobylé na to, aby byly přijaty jako předmět obchodní značky. Množství a kontrola označování výrobků podle AOC odpovídají platnému cenové listině, ve Francii, prostřednictvím francouzského Národního institutu označení původu INAO (Institut national des appellations d'origine) v závislosti na ministerstvu zemědělství a ve Švýcarsku podle Mezikantonální certifikační organizace / OIC (l'Organisme intercantonal de certification)[2] závislých na Federální kancelář zemědělství / OFAG (l'Office fédéral de l'agriculture).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]